Kıbrıs ‘Türkiye’ dedi, AB’nin Belarus yaptırımlarına veto koydu

Türkiye'ye Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları nedeniyle yaptırım uygulanmamasından dolayı Kıbrıs, AB'nin Belarus yaptırımlarını veto etti.


Avrupa Birliği’nin (AB) Belarus’taki siyasi kriz nedeniyle uygulamayı planladığı yaptırımlar, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım ısrarına takıldı. AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının dünkü zirvesinde Belarus’ta 40 kişiye seyahat yasağı getirilmesi için hazırlanan yaptırım paketi Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından veto edildi.

AB’nin yaptırım kararı alabilmesi için 27 üyenin hepsinin onayı gerekirken, dünkü toplantıda oybirliği sağlanamadı. Yunan gazetesi Kathimerini, Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin, Türkiye’nin ‘Doğu Akdeniz’deki ihlallerine karşı yaptırım kararı almaması halinde Belarus yaptırımlarını imzalamayı reddettiğini’ yazdı.


AB Dış Politika ve Güvenlik İşleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrel ise başkanlık yaptığı toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında, ‘Avrupa Konseyi’nin çözmesinin gerekeceği yüksek voltajlı bir siyasi sorunla karşı karşıya olduklarını’ söyledi.

Borrel, “Belarus’a yaptırım uygulama konusunda açık bir irade olsa da, gereken oybirliği sağlanamadı” dedi. AB’nin imajının tehlikede olduğunu ve 12 Ekim’deki dışişleri bakanları toplantısında bir uzlaşma sağlanacağını söyleyen Borrel, “Eğer Belarus yaptırımlarını onaylamayı başaramazsak, inanılırlığımız tehlikeye girer” diye konuştu.

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hıristodoulides ise “Temel değerlerimizin ve ilkelerimizin ihlal edilmesine vereceğimiz tepki seçmece olamaz. Tutarlı olması gerekir” dedi.

AB, Belarus’ta ağustos başında düzenlenen başkanlık seçimlerini Aleksander Lukaşenko’nun kazandığının açıklanması sonrası patlak veren protestolar ve yüzlerce kişinin tutuklanıp muhalif isimlerin ülkeyi terk etmek zorunda kalması nedeniyle yaptırım kararı almıştı. Birlik, 40 kişilik bir seyahat yasağı listesi hazırlamıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ