Kerkük'te çatışma başladı

İlk kurşunu İran'a bağlı öğrüt Heşdi Şabi sıktı..
Irak merkezi hükümet ile Federe Kürdistan yönetimi arasında bağımsızlık referandumunda başlayan gerginlik Kerkük’te çatışmaya dönüştü. Heşdi Şabi ile peşmergeler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. PKK'nın silahlı kanadı HPG'nin de Şii güç Heşdi Şabi'ye karşı çatıştığı bilgileri geliyor.
 
GECE İLK KURŞUN SIKILDI

Irak ordusu ile peşmerge güçleri arasında bağımsızlık referandumunda başlayan gerginlik, saat 02.30 sularında silahlı çatışmaya dönüştü. Heşdi Şabi güçleri, Kerkük'ün Tazexurmatu nahiyesinde peşmerge güçlerine saldırdı. Saat 02.30 sularında başlayan saldırıya peşmerge güçlerinin anında karşılık verdiği öğrenildi.

 
101'inci Peşmerge Taburu da tank ve toplarla Heşdi Şebi güçlerinin mevzilerini bombalamaya başladı. Peşmerge güçlerinin özel birimleri olan anti-terör güçlerinin de Kerkük'e ulaştığı belirtiliyor.
 
Selahaddin Eyaleti'ne bağlı Duzxurmatu ilçesinden de silah sesleri geliyor. Heşdi Şabi güçleri burada KYB, KDP ve Kürdistan Komünist partilerinin bürolarına ateş ediyor. Peşmerge güçleri de saldırıya karşılık vermesi sonucu çatışmalar yaşanıyor.
 
Peşmerge komutanlarından Albay Salar Teymur, Kerkük kent merkezinin güneyindeki Tazehurmatu kasabası yakınlarında, Irak ordusu ve Heşdi Şabi'nin mevzilerine ateş açtığını açıkladı. Teymur, Iraklı güçlerin ağır silahlarla kendilerine ateş açması sonucu Peşmerge'nin de karşılık verdiğini ve çatışmanın devam ettiğini söyledi. Mesut Barzani'nin Başdanışmanı Hemin Hawrami ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ön cephedeki Peşmerge komutanlarından aldığı bilgilere göre Heşdi Şabi'ya ait 4 hummerin yakıldığını ileri sürdü. Hawrami, Irak ordusunun güneyden ilerleyişinin de Peşmerge tarafından durdurulduğunu kaydetti.
 
BARZANİ: SAVAŞI BAŞLATAN TARAF OLMAYIN
 
Mesut Barzani'nin, Kerkük'teki gerilimde Peşmerge'ye çatışmayı başlatan taraf olmamaları talimatı verdiği belirtildi. Barzani'nin Başdanışmanı Hemin Hawrami, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Başkan Barzani, tüm Peşmergelere savaşı başlatan taraf olmamaları talimatı verdi" ifadelerini kullandı. Hawrami, Barzani'nin olası bir saldırıda ise Peşmerge'nin kendisini savunması için her türlü gücü kullanmasına yeşil ışık yaktığını kaydetti.
 
PENTAGON: IŞİD İLE MÜCADELEYE ODAKLANIN 
 
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kerkük’te yükselen tansiyon ile ilgili taraflara gerginliği artıran adımlardan kaçınma çağrısı yaparken, Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olunduğu kaydedildi. Pentagon Ortadoğu Masası Bözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway, "Tüm taraflara gerginliği artıran adımlardan uzak durması çağrısında bulunuyoruz. Hangi taraf olursa olsun şiddet kullanımına karşıyız. IŞİD ile mücadeleden alıkoyacak ve Irak’ın istikrarının altını oyacak istikrar bozucu adımlara karşı uyarıyoruz.” ABD’nin, Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu kaydeden Galloway, "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin talihsiz tek taraflı referandum kararına rağmen devam eden tansiyonu düşürmek ve uzun süredir söz konusu olan sorunların Irak anayasası çerçevesinde çözülmesi için en iyi seçenek diyalogdur" dedi. ABD’nin IŞİD ile mücadeleye odaklandığını ifade eden Galloway, tüm bölge aktörlerine de IŞİD ile mücadeleye odaklanması çağrısında bulundu.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ