​Kayyım atamaları Vatikan'a sıçradı

Türkiye'de HDP'li belediyelere kayyım atamaları tepkiye yol açarken bir başka kayyım atama haberi bu kez Vatikan'dan geldi.
Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco'nun "şeytanın adamı" olduğunu söyleyen bir Katolik derneğe, Vatikan tarafından kayyım atandı.


BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, Vatikan tarafından 2001'de tanınan muhafazakar, reform karşıtı "İncil'in Habercileri" isimli uluslararası derneğin kurucusu Monsenyör Joao Scognamiglio Cla Dias, 2017'de ortaya çıkan bir videoda Papa'nın şeytana hizmet ettiğini söylüyordu.

Cla Dias, şeytanla irtibat halindeymiş gibi davrandığı bir ayinde şeytanın ağzından Papa için "O benim, o benim. Ne istersem yapıyor, aptalın teki. Bana itaat ediyor. Bana hizmet ediyor" diyordu.

Dias ayrıca Papa'nın Vatikan'da düşerek öleceğini de "müjdeliyordu". Bu esnada ayine katılan dernek üyesi 60 kadar rahibin de bu sözleri onaylar şekilde güldüğü görülüyordu.

Vatikan, Brezilya merkezli, 70'ten fazla ülkede faaliyet gösteren derneği teftiş etmek üzere 2017'de bir heyet yolladı.

Bu heyetin yaptığı incelemeler sonucunda geçen cuma günü, İncil'in Habercileri derneği ve bu dernekle bağlantılı iki kuruluşa daha kayyım atandığı belirtiliyor.

Haberde aktarılana göre, Vatikan'ın yayın organı Vatican News, kayyım atama kararının nedenleri arasında derneğin "idare tarzındaki ve yönetim kurulu üyelerinin hayatlarındaki kusurları" da saydı.

Kayyım atanan İncil'in Habercileri derneğiyle bağlantılı bazı grupların, Amazon Sinodu'na karşı son günlerde aktivitelerini artırmış göründüğü ifade ediliyor.

İtalya'da yayımlanan Il Fatto Quotidiano gazetesi, "İncil'in Habercileri'nin dostları geçen Cuma günü San Pietro'da (Vatikan) Amazon Sinodu'na karşı dua etti" diye yazdı.

Askanews ajansı da, İncil'in Habercileri derneği ile "Amazon Sinodu'nun düşmanları" arasındaki bağın iki grubun da "fikir babası" olan "Brezilyalı irticacı Katolik Plinio Correa de Oliveira olduğunu yazdı.

1995'te ölen Plinio Correa de Oliveira, Katolik Kilisesi'nde kilit reformların yapıldığı 2. Vatikan Konsili'ni "İsa'nın ölümü gibi acı bir olay" diye niteliyordu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ