Japonya’da karantina altında tutulan gemideki ABD’liler ülkelerine dönüyor

Çin'deki korona virüsü vakalarının sayısı da 2 bin 48 artarken, Japonya'da karantinada tutulan gemideki ABD'li yolcular tahliye edildi.
Japonya’da Covid-19 adlı korona virüsü nedeniyle karantina altına alınan Diamond Princess gemisindeki çok sayıda ABD’li tahliye edildi. Yolcular ABD hükümetinin sağladığı uçaklarla Tokyo Haneda Havalimanı’ndan ülkelerine doğru yola çıktı.

Gemi Japonya’da korona virüsü salgını nedeniyle 3 Şubat’tan bu yana Japonya’nın Yokohama kenti açıklarında  karantinada tutuluyordu. Gemide bulunan 3 bin 700 yolcusunun yaklaşık 400’ü ABD’liydi.

Pazar günü gemideki hasta sayısını açıklayan Japon yetkililer, sayının 70 artarak 355’e çıktığını duyurdu.


BBC Türkçe’nin haberine göre gemiden tahliye edilen ABD’li yolcuların ABD Hava Kuvvetleri’ne ait üslere inmesi ve ülkelerinde 14 gün daha karantinada tutulması bekleniyor.

Diğer taraftan Japon hükümeti gemideki her yolcu kamarası başına bir iPhone düşecek şekilde 2 bin iPhone’u gemiye gönderdi. Bu adımın amacı ise kullanıcıları doktorlar, eczacılar ve akıl sağlığı danışmanları ile iletişime sokmak.

Çin’deki Covid-19 vakalarının sayısı da 2 bin 48 arttı. Bunların 1.933’ü hastalığın ilk olarak görüldüğü Hubei eyaletindeydi. Ülke genelindeki vaka sayısı ise 70 bin 500’ü aştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ