İsveç'te, Türkiye'de yaşanan insan hakları ihlalleri resim sergisiyle protesto edildi

Dünya'nın dört bir yanında Türkiye’deki insan hakları ihlallerine yönelik protestolar, İsveç'in Malmö kentinde de yapıldı.


Resim sergisiyle yapılan eylemde hukuksuz tutuklamalar, cezaevlerindeki işkenceler, 30 bin tutsak ve 864 bebeğin özgürlüğünü konu alan resimler sergilendi.

Türkiye'de son yıllarda yaşanan insan hakları ihlalleri gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Dünya'nın önde gelen sivil toplum kuruluşları ve insan hakları örgütleri bunu sürekli olarak raporlaştırıp gündem de tutmaya devam ediyor. Farklı bir çok ülkede Türkiye'de yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekmek için çeşitli eylemler düzenleniyor. Bugün İsveç'in Mölmö kentinde de halkın eğitim düzeyini artırmasında yardımcı olan Arbetarnas Bildningsförbund Platformu (ABF) gönüllüleri  ve Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) İsveç Şubesi Türk Masası’nın ortak eylem düzenledi. 

 
Platform gönüllüleri, Malmö'nün en önemli meydanlarında olan Gustav'da fotoğraf sergisi açtı. Sergide Türkiye'de yaşanan hukuksuzluklar, işkenceler, yüzlerce bebeğin cezaevinde olması, 30 bine yakın insanın fikrinden dolayı tutsak edilmesiyle ilgili resim, fotoğraf, infografik çalışmalarına yer verildi. Tutsak bebeklerinin resimlerinin işlenmiş olduğu tşörtleri giyen platform gönülleri, resim sergisini ziyarete gelen İsveçli ve İsveç'te yaşayan farklı ülkelerden binlerce kişiye Türkiye'de yaşanan insan hakları ihlalleri anlatıldı.

Serginin bulunduğu meydanda, “864 bebeğe özgürlük” dövizleri taşıyan gönüllüler, Türkiye’de 864 bebek hapiste büyüdüğünü ve dört duvar arasında soğuk betonda yaşam mücadelesi verdiklerini anlattı.
 
 Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ