Irak’ta sokaklar karıştı: Ülkede internet erişimine engel

Hükümet karşıtı gösterilerin düzenlendiği Irak’taki birçok bölgede sokaklar karıştı. İnternet erişiminin engellendiği ülkede, Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya siteleri ve WhatsApp’a da girilemiyor.


Irak’ın başkenti Bağdat’ta başlayan hükümet karşıtı protestolar, Basra, Kerkük ve Dikar´da da sıçradı. Güvenlik güçlerinin kontrolü kaybettiği yerlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ülke çok sayıda bölgede internet erişiminin engellendiği belirtiliyor. Ayrıca Türk Dışişleri’nden de Irak’a seyahat uyarısı geldi.
Irak´ta eylemciler, yolsuzluklar sebebiyle ve işsizliğe çözüm getiremediği gerekçesiyle Bağdat hükümetini protesto ediyor. Irak Sağlık Bakanlığı´na göre 1, yerel medyaya göre 3 kişinin hayatını kaybettiği ve 200 kişinin yaralandığı protestolar, başkent Bağdat´tan, Kerkük, Dikar ve Basra´ya da yayıldı.

Ölüm ve yaralanmaların ardından Dikar´da sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, Bağdat ve diğer bölgelerde internet erişiminin kesildiği belirtiliyor. Yerel medya, Irak Savunma Bakanlığı´nın kamu kurumlarını ve diplomatik temsilcilikleri korumak adına acil durum ilan ettiğini duyurdu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ