Irak’ta hükumet karşıtı gösteriler yeniden başladı: 3 ölü, 70’den fazla yaralı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta halk bir kez daha sokaklarda gösteriler yapmaya başladı.


Diğer şehirlere de yayılan gösterilerde polisle göstericiler arasında yer yer çatışmalar çıktı. Göstericiler Bağdat’ta birçok noktada ana yollar ve caddeleri kapatamaya çalıştı.

 Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen hükumet karşıtı gösterilerde en az 3 kişi hayatını kaybetti. Göz yaşartıcı gazdan etkilenenlerin de bulunduğu 60 kişi yaralandı.


DİĞER ŞEHİRLERE DE YAYILDI

Göstericiler birçok üniversite, okul, devlet kurumu, belde ve kentlerdeki ana yolları kapatarak protestoların kapsamını genişletti. Nasiriye, Kerbela ve Amara şehirlerinde de halk barikatlar kurarak lastik yaktı.

Irak hükumetine bağlı Güvenlik Medya Ağı tarafından yapılan yazılı açıklamada da 14 subayın da olaylarda yaralandığı belirtildi.

Göstericiler yeniden sokağa inmelerinin nedenini, Başbakan Adil Abdülmehdi’nin yeni bir hükumet kurulması da dahil olmak üzere verdiği sözleri yerine getirmemesi olarak açıklıyorlar.

Bağdat Polisi, hali hazırda göstericilerin barikatlar kurarak kapatmaya çalıştığı tüm yolların, polisin müdahalesi sonucunda açıldığını belirtti.

GÖSTERİLER 1 EKİM’DE BAŞLADI

Bağdat’ta başta elektrik ve su gibi temel ihtiyaçların karşılanamaması ve yüksek işsizlik, yolsuzluk nedeniyle 1 Ekim tarihinde başlayan sokak gösterileri geçtiğimiz yılın son günlerine kadar devam etmişti.

Irak Yüksek Bağımsız İnsan Hakları Komiserliğinin 4 Aralık 2019’daki açıklamasına göre, gösterilerde en az 460 kişi öldü, 19 bin kişi yaralandı.

BAĞDAT’TA YEŞİL BÖLGE’YE 3 ROKET FIRLATILDI

Bu arada Irak’ın başkenti Bağdat’ta hükumet binaları ve yabancı ülkelerin diplomatik misyonlarının bulunduğu Yeşil Bölge içine 3 roket isabet etti. Olayda can kaybı yaşanmadı.

Güvenlik kaynaklarına göre, bölgeye 3 Katyuşa roketi isabet etti. Roketlerin Yeşil Bölge içinde bir yere isabet etmesinin ardından ABD Büyükelçiliği’nin siren sistemi aktive oldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ