İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson: Brexit'i gerçekleştireceğiz

İngiltere'de Muhafazakar Parti liderliğine seçilen Boris Johnson ülkenin yeni başbakanı oldu.
Britanya'nın Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması sürecine verilen ad olan Brexit'i savunan isimlerden Johnson, Muhafazakar Parti üyelerinden 92 bin 153'ünün oyunu alarak liderliğe geldi. 


Boris Johnson, Başbakan Theresa May'in görevi bırakma kararının ardından Muhafazakar Parti'nin meclis grubunda yapılan oylamalarda açık farkla ilk sırada yer almıştı.

Eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın rakibi olan halihazırdaki Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ise 46 bin 656 oyda kaldı. 

Boris Johnson, Osmanlı’nın son İçişleri Bakanı Ali Kemal’in soyundan geldiği için Türkiye kamuoyunda ‘Osmanlı Torunu’ olarak tanınıyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Boris Johnson teşekkür konuşmasında, "Partinin liderlik seçiminde kararınızın ne kadar bilgece olduğunu sorgulayacaklar olacaktır. Kimsenin bilgelik konusunda tekeli yok" dedi.

Partinin iki çatışmalı içgüdüyü uzlaştırması gerekiyor: Başkalarıyla ortak çalışmak ve demokratik öz yönetim" diyen Johnson, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kampanyanın sloganı Brexit'i hayata geçirmek, ülkeyi birleştirmek ve [ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri] Jeremy Corbyn'i yenmek. Şüpheyle bakanlara şunu diyorum: Ülkeyi canlandıracağız, Brexit'i gerçekleştireceğiz."

Johnson'un seçilmesi ile birlikte AB ile çalkantılı bir dönem başlayabilir. 

Johnson dönemi için, "Ufukta Brexit yüzünden yaşanan siyasi krize anayasal krizin eklenmesi ihtimali de belirdi" yorumları yapılırken milletvekillerinin, AB'den anlaşmasız ayrılmaya kalkacak her hükümeti güvensizlik oyuyla devirme yönünde görüş birliği içinde olduğuna dikkat çekiliyor.

ABD Başkanı Donald Trump da Boris Johnson'a destek veren isimlerden. Haziran ayında yaptığı açıklamada, Muhafazakar Parti'ye mükemmel bir lider olacağını düşündüğünü belirtmişti.

Trump, "Farklı oyuncuları tanıyorum ama bence Boris çok iyi bir iş çıkarır. Onun mükemmel olacağını düşünüyorum. Onu beğeniyorum, her zaman beğendim" dedi ve Johnson'ı "çok iyi ve yetenekli" biri olarak tanımlıyor.

Bundan sonraki süreçte Theresa May, çarşamba günü Avam Kamarası'ndaki oturum sonrası istifasını Kraliçe 2. Elizabeth'e verecek.

93 yaşındaki Kraliçe, daha sonra Boris Johnson'ı Buckingham Sarayı'na çağıracak ve onu hükümeti kurmakla görevlendirecek.

Boris Johnson daha sonra bakanlarını seçmeye başlayacak ve İngiltere'nin nükleer silahlarının şifrelerini öğrenecek.

Johnson İngiltere'nin 31 Ekim'de, gerekirse anlaşma olmadan, Avrupa Birliği'nden çıkmasında kararlı olduğunu söylüyor. Tüm bakanlarının da baştan bu politikayı kabul etmeleri gerektiğini de belirtiyor.

Maliye Bakanı Philip Hammond, Adalet Bakanı David Gauke ve UIuslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart daha önce bu politikayı destekleyemeyeceklerini vurgulayarak, Johnson'un seçilmesi halinde istifa edeceklerini açıklamışlardı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ