Fransa’da Diyanet’e bağlı banka hesapları kapatıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Fransa’daki cami dernekleri ve Diyanet kuruluşları ile Din Hizmetleri Ataşeliklerinin Fransa’daki banka hesapları kapatıldı.


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “İslam’a dayalı bölücülükle mücadele” kapsamında duyurduğu adımlardan ilkini attı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Fransa’daki cami dernekleri ve Diyanet kuruluşları ile Din Hizmetleri Ataşeliklerinin Fransa’daki banka hesapları kapatıldı.

Sözcü‘den Ali Gülen’in haberine göre, TBMM Yurt Dışı Türkler Alt Komisyonu’na bilgi veren Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Selim Argun, Paris ve Bordeaux’daki ataşelik banka hesaplarının kapatıldığını açıkladı. Ataşeliklere Fransa içindeki bankalarda başka hesap açılmasına izin verilmiyor.


YABANCI ÖĞRETMEN SİSTEMİ KALKIYOR

Fransa Cumhurbaşkanı’nın diğer kararı ise yabancı dil eğitimi için yurt dışından gelen öğretmenlerin artık Fransa’da eğitim verememesi oldu.  “İslama dayalı bölücülükle mücadele” konulu bir konuşmasında Macron, “Fransa’da bulunan yabancı topluluklara kendi dillerini öğretmek için yurtdışından gelen öğretmenlerin İslamcı ayrılıkçılığın en önemli faktörlerden birisi olduğunu tespit ettik. Şimdi yabancı öğretmen sistemini kaldıracağız” dedi.

Yabancı yuttaşların dil eğitimi konusunda Türkiye dışında bütün ülkelerle anlaşma sağladıklarını belirten Macron, “Anlaşma sağlanamadığı takdirde Fransa bu eğitimi kendisi verir” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın politikalarını da eleştiren Macron, “Türkiye’nin, yasalarını Fransız topraklarında uygulamalarına izin veremeyecekleri” çıkışı yaptı. “Hedefimiz Fransız Müslümanlar değil, düşmanımız ayrılıkçı İslamcılık” şeklinde konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ