Demirtaş'ın özgürlüğü için Avrupa Birliği'nde kampanya

AİHM’nin ve AK’nin serbest bırakma çağrılarına rağmen Türk devletinin 4 yıldan bu yana rehin tuttuğu HDP eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması için Avrupalı parlamenterler bir kampanya başlattı.


Kampanyayı örgütleyen Avrupa Birliği Parlamenteri Evin İncir, ANF'ye yaptığı açıklamada Demirtaş'ın siyasi nedenlerle tutuklandığı için serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Diyarbakırlı Evin İncir, 26 Mayıs 2019 günü yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerde Sosyal Demokrat İşçi Partisi'nden milletvekili seçilmişti.


AİHM’in iki kez Demirtaş'ın derhal serbest bırakılması için karar almasına rağmen HDP eski eş başkanının serbest bırakılmadığını hatırlatan İncir, şöyle dedi:

“Türkiye'nin AİHM kararlarına saygı göstermesini bekledik. Ama Türkiye bağlayıcı olan mahkeme kararına uymayı reddetti. Bu nedenle ocak ayında inisiyatif alarak Avrupa Parlamentosu'nun karar alması için önerge verdim."

Demirtaş'ın derhal serbest bırakılmasını talep eden önergenin parlamentoda büyük bir çoğunluğun destek vermesiyle kabul edildiğini, 705 milletvekilinden 590'nın önergenin kabul edilmesi yönünde oy kullandığını söyledi.

Demirtaş'ın serbest bırakılması kampanyasının bir parçası olarak Avrupa Konseyi'ne üye olan parlamenterlerin bir kampanya başlattıklarını belirten İncir, "Kampanyaya Avrupa Konseyi'ne üye 47 ülkenin Avrupa milletvekilleri katıldı. İmzaları Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi'ne yolladık. Konu gelecek hafta 10 Mart'ta konseyde ele alınıp görüşülecek" diye konuştu.

İncir, AKP ve MHP'nin dokuz HDP'li milletvekilinin dokunulmazlıklarını kaldırmak için girişimde bulunmasını nasıl karşıladığı sorusuna şu yanıtı verdi:

"Milletvekillerinin dokunulmazlığın kaldırılmak istenmesi çılgınca bir şey. Neredeyse her hafta akademisyenler, gazeteciler, politikacıların keyfi olarak tutuklandığını görüyoruz. Biz Avrupalı parlamenterler, olanları yakından izliyoruz. Doğal olarak aynı şekilde mensubu olduğum parti grubu da olanları izliyor. Geçtiğimiz hafta partiler olarak Türkiye'deki tüm siyasi tutsakların serbest bırakılmalarını talep ettik."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ