Cezaevindeki ‘yiyecek’ isyanında katliam yaşandı: 40 ölü 50 yaralı

Yakınlarının yiyecek getirmelerine izin verilmeyen Venezuela’daki bir hapishanede isyan başladı. En az 40 kişinin öldüğü, 50’den fazla kişinin yaralandığı kaydedildi.


Venezuela’nın Guanare kentindeki Llanos hapishanesinde mahkumlar isyan çıkardı. Yakınlarının mahkumlara yiyecek getirmelerine izin verilmesini isteyen bir mahkumun protestosuyla başlayan isyan, mahkumlar ve gardiyanlar arasında silahlı çatışmaya dönüştü. Yerel kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, çıkan olaylarda en az 40 kişinin hayatını kaybettiği 50 kişinin yaralandığı belirtildi. Bir ulusal muhafızın el bombası patlaması nedeniyle, bir gardiyanın ise bıçaklanma sonucu yaralandığı öğrenildi. Venezuela Cezaevlerinden sorumlu Bakan Iris Varela, bir grup mahkumun hapishanenin dışında nöbet tutan görevlilere saldırdığını söyledi.

Politik ve ekonomik krizin yaşandığı Venezuela’da yaklaşık 110 bin mahkum bulunduğu tahmin ediliyor. İnsan hakları yetkilileri, aşırı kalabalık olan hapishanelerde silah ve uyuşturucu çetelerinin bulunduğunu ve şiddet olaylarının yaşandığını belirtiyor
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ