‘Bakanlık, kırılan pistlerdeki uçuş trafiğini gizledi’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, korona virüs salgınının ardından üzerine hastane inşa edildiği için kırılan Atatürk Havalimanı’nın iki pistinde en son uçuşun 13 Eylül 2019'da yapıldığını söyledi.


CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi ise, en son uçuşun 15 Eylül 2020'de yapıldığını belirterek, “7 ay bu kırık pistleri kullanan kargo uçaklarından bakanlığın nasıl haberi yok” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Atatürk Havalimanın 2 pisti kırılmadan önce uçuş yapan kargo uçaklarından Ulaştırma Bakanlığının haberi olmadığını ifade ederek, “15 Nisan 2020’de Atatürk Havalimanının iki pisti kırıldı. Soru önergeme ise bu pistlerden 13 Eylül’de son uçuş yapılmıştır yanıtı verildi. 7 ay bu pistleri kullanan kargo uçaklarından Bakanlığın nasıl haberi yok!” dedi.


PİSTLERİN 15 NİSAN’A KADAR KULLANILDIĞI BİLİNİYOR  

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Atatürk Havalimanını kırılan pistleri ile ilgili vermiş olduğu soru önergesindeki soruların hiçbirine yanıt vermeyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kırılan pistlerden yapılan uçuşların trafiğini de gizledi.

Kırılan pistlerle ilgili uçuş sayılarını vermeyen Bakanlık, pistlerin son kez 13 Eylül 2019’da kullanıldığını iddia etti. Ancak 15 Nisan 2020’ye kadar bu pistlerin kargo uçakları tarafından kullanıldığı biliniyor.

HAYALET KARGO UÇAKLARI

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, “Ya Ulaştırma Bakanlığının inen kargo uçaklarından haberi yok, ya da pistlerin aslında yoğun olarak kullanıldığını gizleyerek ne kadar önemli iki pisti yok ettikleri ortaya çıkmasın diye sorularımıza yanıt vermiyor” diyerek kargo uçaklarının pistin kırıldığı 15 Nisan 2020’ye kadar uçuşlarını sürdürdüğünü açıkladı.

İki pistin kırılması ile tek pistti kullanmak zorunda kalan kargo uçaklarının ters rüzgara karşı savunmasız kalacağını hatırlatan İlgezdi, “O kadar boş alan varken hastane için iki pist kırıldı. Atatürk Havalimanını kullanan kargo uçakları nisandan beri tek kalan pisti kullanıyor, ters rüzgar esmesi halinde bu uçaklar mecburen yeni havalimanına inmek zorunda bırakıldı. Ulaştırma Bakanlığı yolcu trafiğini yasakladıktan sonra, Atatürk havalimanını tamamen kapatmak için yoğun uğraş veriyor” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ