Avrupa Komisyonu: YSK'nin seçimi yenileme gerekçesi bir güldürü

YSK'nin AKP ve MHP'nin talebi doğrultusunda karar vererek, istanbul seçimlerini iptal etmesiyle ilgili Avrupa'dan da tepkiler devam ediyor.


Tepki bu kez Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn"dang eldi. 

Sçimlerin yenileme kararına ilişkin Welt am Sonntag gazetesine açıklamalarda bulunan "AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile yaptığım ortak açıklamada sorumlu kurumların bu tarz kapsamlı kararlar için gerekçeler ortaya sürmeleri gerektiğini vurguladım. Bu olmadı. Kamuoyuna gerekçe olarak sunulan, bir fars (güldürü)" dedi.


Seçmen iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini belirten Hahn "Ülkenin güneydoğusunda olduğu gibi seçilmiş belediye başkanlarının seçime katılmalarına sonradan izin verilmemesi hiçbir şekilde kabul edilemez” diye konuştu.

Hahn, Türkiye’de vatandaşların seçime yüksek katılımla demokratik olgunluklarını kanıtlamış oldukları göz önünde tutulduğunda bunun daha da "vahim" olduğunu ifade etti.

Yüksek Seçim Kurulu Pazartesi günü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilerek 23 Haziran'da yenilenmesi kararı almıştı. Hahn ve Mogherini 7 Mayıs'ta yaptıkları ortak açıklamada YSK kararının gerekçesini sorgulamış ve yeniden seçim için uluslararası gözlemci talebini dile getirmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ