Almanya’dan Erdoğan’a: İnsan haklarının ölçüsü AİHM kararlarıdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 'İnsan Hakları Eylem Planına' işaret eden Almanya Dışişleri Bakanlığı, insan hakları alanındaki iyileşmede AİHM kararlarının derhal ve eksiksiz şekilde uygulanmasının ölçü olarak alınacağına dikkat çekti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 'İnsan Hakları Eylem Planına' işaret eden Almanya Dışişleri Bakanlığı, insan hakları alanındaki iyileşmede AİHM kararlarının derhal ve eksiksiz şekilde uygulanmasının ölçü olarak alınacağına dikkat çekti. Kavala ve Demirtaş'ın derhal serbest bırakılması gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ‘İnsan Hakları Eylem Planıyla’ ilgili değerlendirmede bulunan Almanya Dışişleri Bakanlığı, insan hakları alanındaki iyileşmede AİHM kararlarının derhal ve eksiksiz şekilde uygulanmasının ölçü olarak alınacağına dikkat çekti.


‘ENDİŞE VERİCİ’

Bakanlıktan DW Türkçe’ye yapılan değerlendirmede, özellikle medya mensupları, muhalifler ve sivil toplum temsilcilerine yönelik davalarda, yöneltilen suçlamaların ‘terörle mücadele yasasına’ dayandırılmasının son yıllarda çok endişe verici boyuta ulaştığına dikkat çekildi.

‘TÜRKİYE’NİN ULUSLARARASI YÜKÜMLÜLÜKLERİ VAR’ 

İnsan haklarının iyileşmesinde düşünce özgürlüğü ile hızlı ve adil yargılamanın büyük rol oynadığını vurgulayan Almanya Dışişleri Bakanlığı, sunulan eylem planı çerçevesinde öngörülen yıllık raporların yerine getirilmesi halinde, planın Türkiye’deki insan haklarının durumunda iyileşme sağlamaya katkıda bulunabileceğini vurguladı, ancak Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleri bulunduğuna da işaret etti.

Bu noktada baz alınacak ölçütün Türkiye’nin hem Avrupa Birliği (AB) aday ülkesi hem de Avrupa Konseyi üyesi olması sebebiyle yerine getirmeyi taahhüt ettiği uluslararası standartlar olacağının altı çizildi.

‘KAVALA VE DEMİRTAŞ İVEDİLİKLE SERBEST BIRAKILMALI’ 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği kararların derhal ve eksiksiz biçimde yerine getirilmesi gerektiğine işaret eden bakanlık, AİHM kararlarının yerine getirilmesi üzerinden bakıldığında da özellikle Osman Kavala ile Selahattin Demirtaş’ın ivedilikle serbest bırakılması gerektiği uyarısında bulundu.

TÜRKİYE’YE: AİHM KARALARI UYGULANSIN

Almanya’nın halen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı’nı yürüttüğü, AİHM kararlarının uygulanıp uygulanmadığını izleyen ve halihazırda Macaristan’ın dönem başkanlığında olan Bakanlar Komitesi’nin sorumlu komisyonunun 9-11 Mart tarihlerinde yapacağı oturumda Türkiye’nin AİHM kararlarını uygulama yükümlülüğünü yerine getirmesi için Almanya’nın özellikle çalışacağı bildirildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ