Almanya’da AKP yanlısı BİG-Dergah ittifakı ‘seçim yolsuzluğu’ ile suçlanıyor

Almanya'da AKP'ye yakınlığı ile bilinen BİG-Dergah ittifakının adayı Selgün Çalışır'ın, aday olduğu eyalet seçimleri öncesi oy satın aldığı krize neden oldu. Savcılık "seçim sahtekarlığı" iddiasıyla soruşturma başlattı.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaletinde yapılacak yerel seçimler öncesinde, Türkiye kökenli göçmenlerin öncülüğünde kurulan ittifak partisi BİG-Dergah’ın “seçim yolsuzluğu” yaptığı iddiası gündeme geldi. İddialar savcılık tarafından soruşturuluyor.

Bild gazetesinin haberine göre, seçimden günler önce YouTube’a düşen ses kaydında oy satın alma pazarlığı yapılıyor. Kayıttaki ses, “Üst sınır yok. Bana 4 bin getirmek istediğini söyledin. 10 bin vereceğimi söylemiştim. 2 bin için size 5 bin vereceğim. 5 bin bul, 12 bin 500 al. Marxloh’da bazı şeyleri değiştirmek istiyorum. Para burada önemli değil. Açık ve net bir teklif.”


Ses kaydında bunu söyleyen kişinin, ittifak partisi BİG-Dergah adayı Selgün Çalışır’ın olduğu iddiasının oraya atılması, Almanya’da, “seçim güvenliğinin tehlikeye gireceği” endişelerine yol açtı.

Marxloh’da seyahat acentesi işleten Selgün Çalışır, “İnovasyon ve Adalet için İttifak” (kısaca BİG) ile DERGAH partilerinin oluşturduğu BİG-Dergah ittifakının adayı olarak yerel seçime giriyor.

“PARTİ, AKP’NİN ALMANYA’DAKİ KOLU OLMAKLA SUÇLANIYOR”

Parti kendi tanımına göre kendisini göçmenlerin, özellikle de Müslümanların “çıkarlarının temsilcisi” olarak görüyor. Ancak, Bild gazetesinde, partiyle ilgili şu yorum yer alıyor: “(Parti) yıllardır Erdoğan partisi AKP’nin Almanya’daki bir kolu olmakla suçlanıyor. Parti bu suçlamaya karşı kendini şiddetle savunsa da parti görevlilerinin bazı bağlantıları bunu doğruluyor. Ayrıca Çalışır’ın seçim çalışmalarını finanse etmek için parayı nereden bulduğu şüpheli.”

Haberde, “Söz konusu konuşmanın posta yoluyla verilecek oylar için olduğu iddia ediliyor. İçeriden birine göre Çalışır, kendisine oy verme hakkı olan yurttaşları seferber etmesi için Doğu Avrupalı ​​bir adamla konuşuyor.”

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI, EV VE İŞ YERLERİ ARANDI

Haberlere göre, ses kaydının ortaya çıkmasıyla birlikte Duisburg Cumhuriyet Savcılığı “seçim sahtekarlığı” iddiasıyla konuyla ilgili soruşturma başlattı. Geçen Çarşamba sabahı Selgün Çalışır’ın iş yerinin ve evinin aradığı belirtildi.

Duisburg Cumhuriyet Savcılığı, “Arama sırasında kapsamlı deliller bulundu. Değerlendirilmesi gereken seçim belgeleri var. Bu belgeler de sahtecilik açısından kontrol edilecek” açıklaması yaptı.

Almanya’da yayın yapan WDR ise “Duisburg’daki seçim ittifakı kendi adayına yönelik baskınlara tepki gösteriyor” başlığıyla konuyu gündeme getirdi. Yerel seçimlerden dört gün önce Duisburg’da yaşanan bu kargaşaya ilişkin haberde, “BIG-Dergah adayı seçim sahtekarlığı planlıyor muydu, yoksa karalama kampanyasının kurbanı mı?” diye soruldu.

Alman yasalarına göre gizli ses kaydı yapmak suç, dolayısıyla bu ses kaydının delil olarak kullanılmama ihtimali var.

WDR’in bu konudaki sorusunu yanıtlayan Selgün Çalışır da iddiaları reddederek “Kayıttaki ses benim değil, montaj” dedi. BIG Partisi Başkanı Haluk Yıldız da ses kaydının uzmanlar tarafından incelendiğini, sonuçun belirsiz olduğunu savundu. Haluk Yıldız WDR’e “Bu ses kayıtlarının orijinal olduğu, böyle bir şeyin gerçekten olduğu ortaya çıkarsa, kesinlikle parti hukukuna göre davranacağız” dedi. Ancak, parti tarafından önce polis ve savcılığın yapacağı soruşturmanın sonuçlarının bekleneceği ifade edildi.

Eyalet yönetiminden bir sözcü ise, “Polis tarafından seçim sahtekarlığına yönelik bir soruşturmanın devam ettiği konusunda bilgilendirildik. Soruşturma makâmlarıyla yakın temas halindeyiz ve onları bu konuda destekliyoruz” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ