Almanya Dışişleri Bakanı: Hafter ateşkese uyacağına söz verdi

Libya’nın doğusunu kontrol eden General Halife Hafter ile bir araya gelen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Hafter’in ateşkes anlaşmasına bağlı kalacağına dair söz verdiğini ifade etti.
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, N-TV kanalına yaptığı açıklamada Halife Hafter ile Libya’nın ikinci büyük şehri olan Bingazi’de görüştüklerini belirtti. Dışişleri Bakanı Mass, yaklaşık 3 saat süren görüşme sonunda Halife Hafter’i 19 Şubat’ta Berlin’de düzenlenecek Libya Konferansı’na da resmen davet etti. Hafter ise bu davete olumlu yanıt verdi.


HAFTER BERLİN’DEKİ KONFERANSA KATILACAK

Bingazi’de Hafter ile görüşen Maas, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Hafter’in Berlin’de 19 Ocak’ta düzenlenecek Libya Konferansı’nın başarılı olmasına katkı sağlamaya ve prensip olarak konferansa katılmaya hazır olduğunu söylediğini aktardı.

“ATEŞKESE UYACAĞINA SÖZ VERDİ”

Dışişleri Bakanı Maas, “Hafter, Moskova’daki ateşkes anlaşmasını imzalamasa da ateşkese uyma taahhadünde bulundu. Bu son derece önemli” dedi.

13 Ocak Pazartesi günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet, Rus heyeti ve Libya’daki taraflar arasında ateşkes için Moskova’da bie araya gelmişti.

Rusya heyeti ise, Hafter ve destekçisi Temsilciler Meclisi’nin Başkanı Akile Salih’i ikna etmeye çalışmıştı. Ancak Hafter, uzun uğraşlar neticesinde oluşturulan anlaşma metnini imzalamamış ve Moskova’yı terk etmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 19 Ocak Pazar günü yapılacak Libya Konferansı için devlet ve hükümet başkanları seviyesinde davette bulunmuştu.

Konferansa Türkiye, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir’in yanı sıra BM, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Arap Birliği temsilcilerinin katılacağı, BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin liderli Halife Hafter’in de konferansa davet edildiği belirtilmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ