Almanlar 'Erdoğan Yasası'nı kaldırdı.. Yabancı devlet adamlarına hakaret artık..

Almanya’lar ‘yabancı devlet adamlarına hakaret’ suçuna ilişkin 103’üncü maddenin ceza kanunundan çıkartılmasına dair düzenlemeyi yürürlükten kaldırdı.
Madde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Alman komedyen Jan Böhmermann arasındaki dava sürecinde tartışma konusu olmuştu.
DW Türkçe’nin haberine göre Alman Ceza Kanunu’nun 103’üncü maddesi, yabancı devlet adamlarına hakaret suçunu işleyenlere üç yıla kadar hapis cezası öngörüyordu. Bir kişi hakkında 103’üncü maddeden dava açılabilmesi için Alman hükümetinin onayı gerekiyordu.

Söz konusu madde, Alman komedyen Jan Böhmermann’ın 31 Mart 2016 tarihinde Alman devlet televizyonundaki programında okuduğu Erdoğan’a yönelik hakaret içerikli şiir nedeniyle gündeme gelmişti.


Erdoğan kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle işi yargıya intikal ettirmiş ve Türk hükümeti, Böhmermann’ın 103’üncü maddeden yargılanması konusunda Alman hükümetine sözlü nota vermişti.

Alman hükümeti de soruşturma başlatılmasına onay vermiş, ancak 103’üncü maddenin de ceza yasasından kaldırılması için harekete geçileceğini kaydetmişti.

2017 temmuzunda Eyalet Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen yeni düzenlemede, hakaret konusundaki normal ceza maddelerinin yabancı devlet temsilcilerinin ve kurumlarının onurunu korumak için yeterli olacağı belirtilmişti.

‘Belaltı şiir’le ilgili son karar 27 Şubat’ta

Son olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘peşine düştüğü’ Alman komedyen Jan Böhmermann hakkındaki dava bir üst mahkemeye taşınmıştı.

Şiirdeki tartışmalı bölümlerin ‘düşünce özgürlüğü’ kapsamına girmediğini belirten mahkeme, 24 mısralık şiirin 18 maddesine yasak getirmiş, Erdoğan’ın şiirin tamamının yasaklanmasına ilişkin talebini ise reddetmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ