Akdeniz’de göçmen faciası: 34 kişi hayatını kaybetti!

Afrikalı sığınmacıları taşıyan bir bot Tunus açıklarında battı. Meydana gelen kazada 22‘si kadın ve 3’ü çocuk olmak üzere 34 kişi hayatını kaybetti.
İtalyan medyasındaki haberlere göre, boğulan sığınmacıların bedenleri Tunuslu kurtarma ekipleri tarafından liman şehri Safakes kıyısında bulundu. Ekipler botta 7’si Tunuslu tahminen 52 kişi olduğunu açıkladı. Sığınmacıların Fildişi Sahili ve Sahra Altı Afrika bölgesindeki ülkelerden geldiği belirtildi. Botun Salı gecesi Safakes şehrinden denize açıldığı bildirildi.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre hayatını kaybeden kadınlardan biri hamileydi. 20 kişilik kapasitesinin üstünde doldurulmuş botun Tunuslu kaptanı da kazada hayatını kaybedenler arasında yer alıyor.

İtalyan gazetesi Repubblica’nın haberine göre Libya ve Tunus’ta faaliyet gösteren insan tacirleri Libya’daki göçmenleri Tunus üzerinden İtalya’ya gönderiyor. Libya’dan Tunus’a geçişlerin sebebi olarak ise Tunus açıklarındaki deniz kontrollerinin daha az olması gösteriliyor.


2020 yılı başından bu yana, resmi rakamlara göre Akdeniz’de 157 kişi hayatını kaybetti. Ancak yetkililer kayıtlara geçmeyenlerin sayısının çok daha yüksek olabileceğine dikkat çekiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ