ABD’de beyin yiyen amip tespit edildi: Abdest sularına dikkat edin!

ABD’nin Florida eyaletinde nadir görülen ve beyni tahrip eden bir amip türü tespit edildi. Yetkililer abdest almada kullanılacak sterilize suların ya da çeşme sularının kaynatılıp soğutulduktan sonra kullanılmasını önerdi.
ABD’nin Florida eyaletinde nadir görülen ve beyni tahrip eden bir amip türü tespit edildi. Florida Sağlık İdaresi 'Naegleria fowleri' adı verilen tek hücreli amip görüldüğünü onaylarken bu türün genelde öldürücü olduğu uyarısında bulundu.

Florida’da 1962’den beri sadece 37 amip vakası görüldü. Naegleria fowleri genelde göl, nehir ve gölet gibi ılık tatlı sularda görülüyor. Sağlık yetkilileri bu sularda özellikle ılık olduğu zamanlarda yüzenlere amip konusunda dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Euronews’in aktardığına göre, açıklamada amipin genz boşluğundan vücuda girdiği hatırlatılarak suyun burna kaçmasından kaçınarak istenmeyen etkilerin engellenebileceği vurgulandı. Ayrıca halktan elektrik santrallerinin yakınlarından tatlı su alanlarından ve hava sıcaklığının yüksek olduğu zamanlarda sığ tatlı su birikintilerinden uzak durmaları istendi.


 
ABDEST SULARINA DİKKAT!

Yetkililer ayrıca burun temizliğinde ve abdest almada kullanılacak sterilize suların ya da çeşme sularının da kaynatılıp soğutulduktan sonra kullanılmasını önerdi.

Amerika Birleşik Devletleri tarihinde bilinen 143 amip vakası olurken şu ana kadar sadece 4’ü hayatta kalabildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ