ABD Temsilciler Meclisi: Türkiye siyasi mahpuslara eşit davransın

Aralarında Ilhan Omar'ın da olduğu ABD Temsilciler Meclisi üyeleri, Türkiye'deki hapishanelerde alınan Koronavirüs önlemleriyle ilgili bir mektup yayınladı ve Türkiye'ye yapılacak yardımların siyasi mahpuslara eşit muamele şartına bağlanmasını istedi


ABD Temsilciler Meclisi üyeleri, Türkiye hapishanelerinde alınan Koronavirüs önlemleriyle ilgili bir mektup yayınladı.

Salgının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de cezaevlerindeki tutuklular için büyük risk teşkil ettiğini kaydeden milletvekilleri, Türk hükümetinin çıkardığı yeni infaz yasasında eşitlik ilkesine uyulmadığını kaydetti. Gazetecilerin, insan hakları savunucularının ve siyasi mahkumların ‘özellikle tahliye kapsamı dışında tutulduğunu’ kaydeden Temsilciler Meclisi üyeleri, Türkiye’ye Koronavirüs’le mücadele kapsamında yapılacak herhangi bir yardımın, ‘bu durumun düzeltilmesi’ bağlamında görüşülmesini istedi.


Maryland Milletvekili David Trone tarafından Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya gönderilen mektupta, Türk hükümetinin cezaevi nüfusunu azaltmak için çıkardığı yeni yasa takdirle karşılanırken, düşünce suçlularının kapsam dışında tutulması sert bir dille eleştirildi. Salgına rağmen tahliye edilmeyen pek çok kişinin ‘terör’ suçlamasıyla cezaevinde tutulduğunu belirten mektupta şu ifadelere yer verildi: “Bu suçla itham edilenler arasında, terör ya da vatana ihanetle herhangi bir bağı ya da bu suçları işleyenlerle yakın ve devam etmekte olan bir ilişkisi olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmayan gazeteciler, sivil toplum önderleri, insan hakları savunucuları, muhalefet liderleri ve öğrenciler bulunuyor. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetinin bu kişileri susturmak için Türk Ceza Kanunu’nu oldukça geniş bir yorumla —ve pek çok durumda uygunsuz bir şekilde— kullandığını gösteren çok fazla delil var.”

Siyasi mahkumların da diğerleriyle eşit muameleye tabi tutulması gerektiğini kaydeden Amerikalı milletvekilleri, pek çok mahkumu serbest bırakırken düşünce suçlularını cezaevinde tutmanın, Türk hükümetinin ‘Bu kişileri hapsetmesinin arkasındaki gerçek motivasyonu’ sorgulatacağına dikkat çekti. Milletvekilleri, siyasi mahkumların da diğerleri gibi en azından “Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında ev hapsine alınması” gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ‘Türk hükümetinin geniş kapsamlı anti-terör yasalarıyla temel hak ve özgürlükleri kısıtladığını’ ifade eden 2019 İnsan Hakları Raporu’na da atıf yapılan mektupta, “Türk yetkililer, on binlerce insan keyfi bir şekilde tutukladı” denildi.

Pompeo’nun Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’yla bu konuları masaya yatırmasını isteyen Temsilciler Meclisi üyeleri, bu görüşmenin özellikle Türkiye’ye salgın nedeniyle yapılacak herhangi bir nakdi ya da ayni yardım çerçevesinde ele alınmasını istedi.

Mektuba Türk hükümeti ile yakın ilişkide olduğu bilinen Minnesota Milletvekili Ilhan Omar’ın da imza vermesi dikkat çekti.

İşte mektup ve imzası olan ABD Temsilciler Meclisi üyeleri
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ