ABD, İran’dan petrol alan kim olursa olsun yaptırım uygulayacak

ABD’li bir yetkili, İran petrolü satın alan veya İran Devrim Muhafızları ile iş yapanlara her kim olursa olsun yaptırım uygulayacağını ve muafiyet tanınmayacağını belirtti.
ABD Hazine Bakanlığının terörizm ve mali istihbarattan sorumlu müsteşarı Sigor Mandelker, “İran’a baskı yapmaya devam edeceğiz ve başkanın (Trump) söylediği gibi İran petrolü için hiçbir şekilde muafiyet olmayacak” dedi.


İRAN’IN PETROL İHRACATI ÇAKILDI

ABD, 2018 yılı Kasım ayında Türkiye’nin de dahil olduğu sekiz ülkeye İran’a yönelik yaptırım paketinde ‘petrol ithalatı’ konusunda muafiyet tanımıştı.

ABD’nin uyguladığı muafiyet altı ay ile sınırlandırılmış ve İran’dan günlük ortalama 120 bin varil petrol alan TÜPRAŞ, ABD ile muafiyet süresinin uzatılması için görüşmelerde bulunsa da sonuç alamayıp 2 Mayıs tarihinde petrol ithalini durdurmuştu.

YÜZDE 80 ORANINDA DÜŞTÜ

İran’ın ham petrol ihracatı, ABD Başkanı Donald Trump’ın 2015 yılında İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan geçen yıl çekilmesi ve yaptırım uygulaması sonrasında yüzde 80’i aşkın oranda düşmüştü.

Müsteşar Sigor Mandelker, ABD’nin baskısı sonucu İran’ın petrol satışlarının “ciddi şekilde burun üstü çakıldığını” belirtti. ABD, geçtiğimiz aylarda da İran Devrim Muhafızlarını terör örgütü ilan etmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ