ABD hapishanelerinde önlem: ‘Koronavirüs’ tahliyeleri başladı

Amerikan hapishanelerinde henüz Korona virüsü taşıyan bir mahkum bulunmasa da yönetimler, olası bir salgına hazırlık yapıyor. Hapishanelerin mevcudunu azaltmak için mahkumları salıverme programı başlatıldı.ABD’nin Kaliforniya, Ohio ve Illinois eyaletlerinde bulunan hapishaneler, Korona virüs salgını ulaşmadan mahkumların bir kısmını salıverdi. Eyalet yönetimleri, bir hapishanelerde bir salgın halinde hapishanelerde kalanların karantina şartlarına hazırlık çerçevesinde belirli mahkumların bırakıldığını açıkladı. Öte yandan aynı plan çerçevesinde birçok eyalette mahkemeler yeni gözaltı ve tutuklama kararlarını kısıtladı.


HAMİLELER BIRAKILIYOR

Korona virus salgını hazırlıkları çerçevesinde sadece Los Angeles şehir hapishanesinden 600 kişi salıverildi. Ohio’daki Cuyahoga Hapishanesi’nden ise 200 kişi serbest bırakıldı. Illınois eyaletinde ise ilk etapta hamile mahkumlarında serbest bırakılması kararlaştırıldı. New York şehrine bağlı ilçelerden Brooklyn savcısı Eric Gonzalez de halk ve kamu güvenliği tehdit etmeyen suçlara karışanların mahkemelerinin ileri bir tarihe ertelendiğini açıkladı.

EN YÜKSEK RİSK GRUBU MAHKUMLAR

Amerikan hapishanelerinde henüz virus taşıyan bir mahkum bulunmuyor ancak yetkililer, toplu halde yaşayan tutukluların yüksek risk grubunda bulunduğunu vurguluyor. Herhangi bir şekilde virüsün hapishaneye girmesi halinde, kısa sürede hapishanenin tümüne yayılması riski bulunuyor. Bu nedenle hiçbir şekilde salıverilemeyecek ağır suçluların dışındaki mahkumlar için salıverme programı uygulanıyor. Bu çerçevede bir salgın halinde enfekte olmuş mahkumların tek kişi kalabilmesi için hapishane nüfusunu azaltma önlemi alınıyor.

TELEFON HAKLARI ARTIRILDI

Bu önlemlerin dışında ABD’nin 122 federal ve 1700’den fazla eyalet hapishanesinde ziyaretçi ve gönülü toplum hizmeti yasağı başladı. Hapishane dışından gelerek mahkumlara moral veren sosyal hizmetler durduruldu. Buna karşılık mahkumların telefon hakları ve konuşma süreleri artırıldı. Avukatların müvekkilleriyle görüşmeleri de 30 gün boyunca yasaklandı.

GARDİYANLARA SIKI ÖNLEM

Hapishanelerde görevli gardiyan ve diğer personelin de işe başlamadan ateşi ölçülüyor. Çalışanlarda eğer bir virüs ihtimali görülürse hapishane içinde karantinaya alınacaklar. Hapishane personelinde virüs şüphesi bulunması halinde, öncelikli test yaptırma imkanı verilecek.

2.3 MİLYON MAHKUM VAR

ABD’de 1719 eyalet hapishanesi, 122 federal hapishane, 1772 çocuk ve genç ıslahevi, 3163 yerel hapishane ve bunların dışında askeri hapishaneler, göçmen merkezleri gibi kurumlarda 2.3 milyon hükümlü ve tutuklu bulunuyor.

İRAN’DA 85 BİN KİŞİ SERBEST

Geçtiğimiz günlerde salgının en çok vurduğu ülkelerin başında gelen İran’da da 85 bin mahkum virüs riski nedeniyle salıverilmişti.

Kaynak: KRONOS
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ