80 ülke ‘korona yardımı’ için IMF’ye başvurdu

Koronavirüs salgını sebebiyle bu yıl küresel ekonominin en az 2008’deki kadar büyük bir finans krizi yaşayacağını söyleyen IMF Başkanı Kristalina Georgieva, yaklaşık 80 ülkenin destek için kendilerine başvurduğunu açıkladı.
 

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınından etkilenen yaklaşık 80 ülkenin destek talebinde bulunduğunu açıkladı.

“ŞİMDİ DAYANIŞMA ZAMANI” DİYEREK SESLENDİ


Salgının insani maliyetinin ölçülemez durumda olduğunu ve bütün ülkelerin insanları korumak ve ekonomik hasarı azaltmak için birlikte çalışması gerektiğini belirten Georgieva, G20 maliye bakanları ile merkez bankası başkanlarına “Şimdi dayanışma zamanı” sözleriyle seslendi.

GELECEK YIL TOPARLANMA UMDUKLARINI SÖYLEDİ

Bu sene küresel ekonomide en az 2008 finans krizi dönemindeki kadar büyük bir resesyon (ekonomik küçülme) beklediklerini söyleyerek, gelecek yıl toparlanma umduklarını kaydetti.

SAĞLIK SİSTEMLERİNİ GÜÇLENDİRİN ÇAĞRISI

1 trilyon dolarlık tüm kredi kapasitelerini kullanmaya hazır olduklarını söyleyen IMF Başkanı, ülkelere sağlık sistemlerini güçlendirmeye ve yayılımı durdurmaya öncelik vermeleri çağrısında bulundu: “Yayılma ne kadar hızlı durursa, toparlanma da o kadar hızlı ve güçlü olacak.”

TARİHTEKİ EN BÜYÜK ÇIKIŞ: 83 MİLYAR DOLAR

Ayrıca, salgını başlangıcından bu yana gelişmekte olan ülke piyasalarından 83 milyar dolarlık para çıkışı olduğunu aktardı. Rakamın tarihte görülmüş en büyük çıkış olduğunu da ifade etti.

Georgieva, özellikle düşük gelirli ülkelerin borçluluk durumlarıyla ilgili kaygılı olduklarını ve bu konuda Dünya Bankası ile yakın temas içinde çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

VENEZUELLA RED, İRAN BELİRSİZ

IMF, başvuru yapan ülkelerin adını açıklamadı ancak daha önce Venezuela’nın talebinin reddedildiği basına yansımıştı.

Yine yardım talebini resmen ilan eden İran’a ise ne cevap verildiği bilinmiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ