Yenisi geliyor ikinci el iPhone piyasası hareketlendi

Akıllı telefon dünyasını kökünden değiştiren Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone'un yeni modeli bugün tanıtılıyor.
Apple merakla beklenen iPhone 8 ve iPhone X’i bu akşam tanıtacak. Bu durum ikinci el telefon pazarını hareketlendirdi. Vatandaş yeni iPhone’u alabilmek için iPhone 6 ve 7’lerini elden çıkarmaya çalışırken satıcılar pazarın son günlerde hareketlendiğini dile getirdi. Gazeteciler Sirkeci’deki Doğubank İş Hanı’nda yer alan telefon pazarına gidip pazarın nabzını tuttu. Pazar esnafı işlerin hareketli olduğunu vurguluyor.
 
img_1523
 

PEKİ İKİNCİ EL TELEFONLARIN FİYATI NE KADAR?

İkinci el iPhone pazarında iPhone’nun sadece 6 serisini ve üstünü bulmak mümkün. iPhone 6 ‘nın ikinci el piyasa değeri alış fiyatı 1300 TL satış fiyatı ise 1500 TL  iPhone 7 ‘nin ikinci el piyasa değeri alış fiyatı 2200 TL satış fiyatı ise 2400 TL , alış ve satış fiyatları böyle. Ancak bu durum telefonun yeniliğine ve boyutuna göre de değişkenlik gösterebiliyor.


 
Cem Tente
 
Cem Tente

‘TOPLUM OLARAK GÖSTERİŞE MERAKLIYIZ’

Doğubank’ın 15 yıllık esnafı Cem Tente Apple’ın diğer markalara göre en az değer kaybeden marka olduğunu belirtti. Tente'nin yaptığı açıklamada “İkinci el telefon piyasası son günlerde bayağı hareketlendi. Vatandaşın ekmek alacak parası yok ama cebinde bir iPhone var. Bence toplum olarak gösterişe meraklı olduğumuzdan böyleyiz. Ben Türkiye’yi şöyle değerlendiriyorum burası tam bir telefon çöplüğü ve herkes gösteriş için en iyisi bende olsun istiyor” ifadelerini kullandı. Tente artık müşterilerin kredi kartlarıyla pazardan taksitle telefon aldıklarını ve bu telefonu gidip kendilerini sattıklarını, elde edilen parayla ise borçlarını ödediğini de söylüyor.
 
Atakan Bulut
 
Atakan Bulut

GÜMRÜK TARİFESİ SIFIR CİHAZLARI ZORA SOKTU
Garantili iPhone satan esnaf Atakan Bulut ise Çin ve Vietnam’dan gelen telefonlara uygulanan gümrük tarifelerinden dolayı çeşitli yollardan ülkeye sokulan ürünlere daha çok talep olduğundan bahsetti. Bulut yaptığı konuşmasında “Vatandaş sıfır telefon almak istiyor ama şuan elimizde istedikleri şekilde sıfır telefon çok az, müşteri istediğini bulamayınca pazardaki diğer esnafa gidiyor ve ondan satın alıyor. bu durumdan dolayıda bizim işlerimiz çok düştü ” dedi.
 
v1gmsh7fu0qrfyws_d1zva
 

İşte iPhone 8’de olması beklenen muhtemel özellikler:

-Çerçevesiz cam ekran

-Home tuşu artık fiziki olarak cihazın üzerinde bulunmayacak. Dokunmatik ekrana eklenecek.

-Parmak izi okuyucusunun ekranın arka tarafında olması bekleniyor.

-OLED ekran kullanılacak.

-iPhone 8 512 GB depolama seçeneğiyle geliyor.

-Cihazın fiyatının 999 dolardan başlaması bekleniyor.
 
ce49e535f3c4db6fcd6d4db16ac09ad16d9627d7
 

Apple’ın CEO’su  Tim Cook yeni cihazını bu akşam tanıtacak. Merakla beklenen cihazın tanıtılmasına artık saatler kaldı.

sözcü


Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ