​Mahkeme Google'ı haklı buldu!

Fransız mahkemesi bugün, Google'ın geçtiğimiz yıl açtığı davada son kararı verdi. İşte Fransız mahkemesinin Google hakkında verdiği kararın detayları!
Fransız mahkemesi bugün, Google'ın geçtiğimiz yıl açtığı davayla ilgili olarak 1.3 milyar dolarlık vergiden sorumlu olmadığını belirtti.

Mahkemeler, şirketin Fransa'da büyük miktarda parayı haklı çıkaracak bir "İşyeri" olmadığını belirtti.

Google ve AB arasında vergi davaları bitmek bilmiyor!


Şirketin hukuki gelir değişim planı, Fransa'da yaklaşık 700 kişiyi istihdam etmesine rağmen Fransız müşterileri ile olan tüm dijital ticaretinin İrlanda'daki bir bölümü tarafından yürütüldüğünü ifade ediyor.

Google Fransa'da 2015 yılında 6,7 milyon euro şirketler vergisi ödemişti ve şirket Fransa’da ikinci kez gelir vergisi ödemelerinin haksızlık olacağı görüşünü dile getirmişti.

Bu Google için bir zafer olsa da, Avrupa'nın Google ile para sorunlarınınsonu değil. Hâlâ Avrupa Komisyonunun geçen ay verdiği 2,42 milyar euroluk rekor para cezası ile ilgilenen şirkete çalışma biçimini değiştirmesi için 90 gün süre tanımıştı.

Dava açıldığı tarihteki Fransa Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron, şu an Fransa Cumhurbaşkanı, Google gibi şirketleri Fransa'da tahakkuk ettirdiği vergilerden sorumlu tutmak istediklerini belirtti.

Google ile İngiliz hükümeti arasında 12 yıldan bu yana ödenmemiş vergi borçlarının silinmesi için 130 milyon sterlin değerinde bir anlaşma sağlanmıştı. İtalya ise şirkete 306 milyon euro vergi cezası kesmişti.

Kaynak: ShiftDelete.Net
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ