Türkiye’nin geleceğinin üç lideri: Babacan, Demirtaş, İmamoğlu

“Babacan, Demirtaş, İmamoğlu. Türkiye’nin geleceğinde karşımıza çıkacak üç lider. Belki demokrasinin yeniden inşasında ve parlamenter demokrasiye dönüş yolunda bir arada duracaklar. Ya da…”


T24 yazarı Murat Sabuncu, ‘Erdoğan’ın yerine kim gelebilir? Ya da Türkiye siyasetinde kimler etkili olabilir’ diye bakıldığında karşımıza üç ismin çıktığını yazdı: Ali Babacan, Selahattin Demirtaş ve Ekrem İmamoğlu.

23 Haziran seçimlerinin Türkiye’de insanların mevcut iktidardan, aslında Tayyip Erdoğan’dan ve yeni yönetim şeklinden yorulduğunu, değişik alternatifler aradığını gösterdiğini belirten Sabuncu, “31 Mart’ta neredeyse tüm büyükşehirleri kaybeden, 23 Haziran’da ise İstanbul’da fark yiyen AKP-MHP ortaklığı şimdilik verilen mesajı almıyor gözükse bile özellikle AKP’de içeride tartışmanın büyük olduğuna dair haberler kamuoyuna yansımaya başladı” dedi.


HER YERDE ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR

Sabuncu, AKP içerisinden bile henüz bir yaşındaki Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için ‘revize edilebilir’ açıklamaları geldiğini ifade ederek, “Meclis’in işlevsizleştirilmesinin yarattığı çok seslilik kaybından kamuoyunun çoğunun adını bile bilmediği bakanların sadece ‘makam doldurmasına..’, Yargının siyasallaşmasından ekonomideki derin krize… Dış politikada günü kurtarmayı halka ‘büyük ustalık’ diye pazarlamaya…Her yerde alarm zilleri çalıyor” ifadelerini kullandı.

ORTADA PARTİ VE EMEK VERMİŞ KİMSE KALMADI

Sabuncu şunları dile getirdi: “AKP’de ne 17 yıl önceki duruş hedefler ne de yıllar içinde kuruluşunda emek vermiş isim kaldı. Aslında parti de kalmadı. Erdoğan’ın cisminde eridi gitti. Peki normal süresi 2023 olan bana kalırsa o kadar uzun sürmeyecek yeni seçimlerde ne olur? Erdoğan’ın yerine kim gelebilir? Ya da Türkiye siyasetinde kimler etkili olabilir diye baktığımızda karşımıza üç isim çıkıyor. Ali Babacan, Selahattin Demirtaş, Ekrem İmamoğlu. (Soyadlarına göre sıralandılar.)”

TÜM DÜNYAYI İLGİLENDİRECEK BİR VİZYON

Sabuncu, “Önce Babacan’dan başlayalım. Babacan liderliğinde, Abdullah Gül’ün desteğinde bir siyasi partinin sonbaharda kurulacağı netleşti. Ne zamandır konuşuluyordu artık son rötuşlar yapılıyor. Harekete yakın bir isim oluşumu şöyle tarif ediyor: Tüm Türkiye’yi kapsayacak, hatta tüm dünyayı ilgilendirecek bir vizyon çalışması yapılıyor. Kuşatıcı ve kapsayıcı” ifadelerini kullandı.

SAKİN, ÇALIŞKAN VE VİZYON SAHİBİ

Sabuncu şunları yazdı: “52 yaşında ODTÜ Endüstri Mühendisliği’nden dereceyle mezun oldu, 1990-1992 yılları arasında ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management’da İşletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı. AKP’nin kurulduğu yıllardan itibaren kısa bir süre dışişleri bakanlığını saymazsak ekonominin başındaydı. Babacan’ın avantajı içeride ve dışarıda sakin, çalışkan, vizyon sahibi bir siyasetçi olarak bilinmesi…”

ABDULLAH GÜL’ÜN TAVRI NETLEŞİYOR

Cumhurbaşkanlığı-genel seçimlerinde Ali Babacan’ın Gül’ün desteğinde kuracağı partinin bir alternatif olabileceğine değinen Sabuncu, “Babacan şimdilik sessizliğini korusa da… Gül uzun süredir Erdoğan’a karşı ortaya koyduğu tavrı her geçen gün daha da netleştiriyor” dedi.

DEMİRTAŞ ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMLERDE KİLİT İSİM

Sabuncu, “Selahattin Demirtaş 46 yaşında. Hukukçu ve insan hakları savunucusu. 2016 Kasım’ından beri cezaevinde ama oradan verdiği mesajlarla 31 mart ve 23 Haziran seçimlerinin kaderini değiştiren isimlerden biri. Hem 31 Mart’ta hem 23 Haziran’da seçmeni (ikincisinde hükümetin son dakika atağına rağmen) hatrını kırmadı. CHP-İyi Parti adayına oy verdi. Şu an cezaevinde olması onun gücünü azaltmıyor aksine artırıyor. Önümüzdeki seçimlerde Demirtaş kilit isimlerden biri olacak” diye yazdı.

GÜNÜ GELDİĞİNDE CUMHURBAŞKANI ADAYI

Sabuncu şunları yazdı: “Gelelim son isme. 6 ay önce çoğu kişinin haberinin dahi olmadığı Ekrem İmamoğlu’na…49 yaşında İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun. İstanbul Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilim dalında Yüksek Lisans eğitimi de var. Bir yandan kitlelerin ‘umut veren, yüzü gülen genç lider’ arayışı. Öte yandan iktidarın dilinin, seçmeni itme şeklinin doruğa çıkmasıyla büyük başarı kazandı. Elbet çalışkanlığı, hitabeti, insanlara yaklaşımı önemli. Şimdilik ‘belediye başkanlığı çalışmalarına yoğunlaşsın, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için adı yıpranmasın’ deniyor ama…Şüphesiz o gün geldiğinde İmamoğlu aday olacaktır.”

DEMOKRASİYE DÖNÜŞ YOLUNDA BİR ARADA DURACAKLAR

Sabuncu yazısını şu ifadelerle noktaladı: “Babacan, Demirtaş, İmamoğlu. Türkiye’nin geleceğinde karşımıza çıkacak üç lider. Belki demokrasinin yeniden inşasında ve parlamenter demokrasiye dönüş yolunda bir arada duracaklar. Ya da asgari müşterekler de anlaşsalar bile rakip olacaklar. Ama bir şekilde 50 yaş civarındaki bu üç siyasetçiyi uzun süre izleyeceğiz. Türkiye zamanından önce seçime gidecektir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ