​Selvi: Erdoğan, yeni parti kuracaklara ilişkin bazı özel dosyaları açacak

"Önümüzdeki dönemde Erdoğan’ın tek gündemi kurulacak olan yeni partiler olacak."
AKP'ye yakın Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü yazısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "hafıza kayıtlarımızın içinde olanlar" ifadesine açıklık getirerek; yeni parti kurma hazırlıkları yapan Ali Babacan ve Ali Davutoğlu'na ilişkin bazı özel dosyaları açacağını ileri sürdü.

Erdoğan'ın partisinin kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmayı anımsatan Selvi, Cumhurbaşkanının ilk mesajının partisine olduğunu belirterek "Erdoğan aslında bir boy aynası koydu. Erdoğan’ın ikinci mesajının adresi ise yeni parti kurma çalışmaları yürüten Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’na yönelikti" diyor.

Erdoğan'ın “Hafıza kayıtlarımızın içinde olanları da vakti geldiğinde milletimizle paylaşacağımızı şimdiden burada söylüyorum. Bu kayıtların içerisinde çok şeyler var. Kim kimdir, bunları milletimizin bilmesi lazım. Bilmesi lazım ki yanlış istikamette gitmesin” sözlerini ise şöyle yorumluyor:


"Bu mesajın satır aralarının iyi okunması gerekiyor. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Erdoğan’ın uzun süre kader birliği ettiği isimler. Belli ki Erdoğan bazı özel dosyaları açacak, bazı ilişkileri deşifre edecek. Şimdiye kadar hep onlar konuştu ama Erdoğan henüz konuşmadı derken bunu kastediyordum. Bu başlığı kapatmadan önce sadece şunu söyleyeyim, önümüzdeki dönemde Erdoğan’ın tek gündemi kurulacak olan yeni partiler olacak."

Erdoğan'ın "Bize Ömer'ler lazım" sözleriyle de, kongre sürecinin bir kan değişimine neden olmasını istediğini belirten Selvi; "Ama bu değişimin “dava”yı esas alan “yeni Ömerler”in yönetime getirilmesi şeklinde olmasını arzu ediyor. Ekiplerin, grupların, hemşericiliğin, paralı işadamlarının değil, “yeni Ömer’lerin” işbaşına getirildiği bir AK Parti hedefliyor" yorumunu yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dördüncü mesajının ise MHP ile yaptıkları Cumhur İttifakı'na yönelik olduğunu söyleyen yazar; ittifaktan taviz verilmeyeceğini kaydediyor.

Erdoğan'ın sözlerinin 2023 seçimlerine yönelik olduğunu söyleyen Selvi, kişisel olarak seçimlerin 2023’e kalmayacağını düşünenlerden olduğunu da kayda geçiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ