Selvi: Berat Albayrak neden toplantılara katılmıyor? Kabine değişikliği yakında...

Seçimlerin ardından AKP'nin sandıkta hezimet yaşamasıyla kamuoyunda Erdoğan'ın kabine revizyonu yapması bekleniyordu. Medyada da bazı isimlerin görevden alınacağı konuşuluyordu. O isimlerden biri ise Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak.
Hazine Bakanı Berat Albayrak, bir süredir ortada görünmüyor. Bu da Albayrak ile ilgili bir takım tartışmalara yol açtı. AKP'li Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi yazısında, Albayrak'ın toplantılara katılmadığını belirterek, "AK Parti’nin 18. kuruluş yıldönümü törenlerine, 30 Ağustos resepsiyonuna, il başkanları toplantısına iştirak etmedi" diyor.

Selvi, 'kabine değişikliği ne zaman?' başlıklı yazısında AKP'de ve hükümette yaşanacak değişikliklere dair son kulis bilgilerini paylaşıyor.

"Berat Albayrak’ın bir strateji dahilinde kendini geriye çekmesi söz konusu olabilir" diyen Selvi, "Bu işin iki yüzü var. Biri Cumhurbaşkanı ile kayınpeder-damat ilişkisi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesi konusunda tavizsiz olduğu biliniyor. Seçimlerden sonra partide yapılan bir değerlendirme nedeniyle sert çıkmış ve “Ailemi tartıştırtmam” demişti. Yerden göğe kadar hakkı var. Aileler tartışılmaz, aile mahremiyetine saygı duyulur. Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konusunu ise kırmızı çizgisi olarak ilan etmişti" diye devam ediyor.


Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ekonomi yönetiminden sorumlu Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ikinci bir şapkaları olduğunu söyleyerek, "Cumhurbaşkanı ve bakan ilişkisi olarak. Erdoğan’ın kabinenin performansı, ekonomi yönetimi ve yeni döneme ilişkin strateji kapsamında bir değerlendirme yapmasından daha tabii bir şey olamaz. Ama o değerlendirmenin ne olduğu bilinmiyor. Sanıyorum bu denklemler yerine oturana kadar kabine değişikliği yapılmayacak" diyor.

Selvi'nin bir parti yöneticisine dayandırdığı bilgiye göre kabine değişikliği ise yakında:

"Kabine değişikliği sorulduğunda Erdoğan, “Böyle bir şey yapılması gerekiyorsa biz yaparız, siparişle bu işler olmaz” demişti. Erdoğan, kabine değişikliğiyle ilgili haberlerin mürekkebi kurumadan bakanlarını değiştiren bir lider değil. Hatta yazılıp konuştuğu zaman değiştirecekse de değiştirmiyor. Zamanlamasını ve çerçevesini kendisinin belirlediği zamanlarda yapıyor. Bu kez de öyle olacak gibi. Perşembe gecesi yaşadığımız hareketliliği paylaştığım bir parti yöneticisi, “Bu işleri bilen birisinin bana söylediğine göre kabine değişikliği 2-3 ay sonra” dedi."

Selvi'ye göre AKP MYK'sinde de 5-6 isim değişebilir. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ