RTE&Perinçek & 15Temmuz

RTE, 15 Temmuz'da Perinçek'in ordudaki etkinliğini, Perinçek'te RTE'nin sokaktaki gücünü fark etti.
RTE/AKP malum olduğu üzere her seçim döneminde seçmen kitlede safları sıklaştırmak amacıyla bir öcü yaratıyor ve mazlum psikolojisine sarılıyor;  faiz lobisi,  paralel devlet, üst akıl,  PKK vs. 17/25 ten bu yana (hdp/pkk nın hedefe konduğu son meclis seçimleri dışında) oluşturulan sahte düşman hep sözde üst aklın kontrolündeki cemaatti. 

RTE'nin bu stratejisi neredeyse siyasetten anlayan herkes ve her yönetim tarafından sıkça kullanılan bir yöntem. Hayali bir düşman veya Brütüsler yarat, bu düşmanın oluşturduğu sözde tehditleri ve sözde ihanetleri büyük yalanlar eşliğinde abartılı olarak sürekli tekrar et, hatalarını "kandırıldık" diyerek bunların uzerine yık ve halk nezdinde günah çıkar.  Oluşturduğun hayali tehditten halkı korumak için tek seçenek olduğuna seçmenleri ikna et. Böylece senden nefret etse dahi korkutulan seçmenin sana oy atmasını temin et. 
   
Referandum öncesinde açıkçası RTE'nin yeni bir tehdite ihtiyacı yok.  F..Ö, PKK, İŞİD, sözde üst akıl kontrolünde döviz manipülasyonları ile çıkarılmak istenen ekonomik kriz... 


Sadece bu tehditleri canlı tutması yeterli. Cemaati dünyaya silahli bir teror örgütü olarak göstermek adına Reina eylemi, Rus diplomat suikasti vb olayları cemaatin üzerine yıkmaya yönelik medya haberleri bu amaca matuf çalışmalar, gelecek dönemde cemaate yıkılacak faili meçhuller tasarlanması içten bile degil.

Evet baş gösteren krizi eğer iyi yönetebilir ve krizi yeterince öteleyebilirse, iktidardaki bir siyasinin aslında sonunu getirmesi gereken bir ekonomik krizden bile nasıl fayda devşirebileceğini görmüş oluruz. Krizi ufukta gören ama tam olarak etkisini hissetmeyen uyuşturulmuş kitleler bundan ülkeyi ancak RTE gibi güçlü bir liderin kurtarabileceği yalanına rahatlıkla inanır. Ancak kriz net olarak hissedilir noktaya ulaşırsa bu strateji elde patlar. Muhtemel kriz korkusu ve terör örgütlerinden kaynaklı tehditlerle baş edebilecek bir alternatifi olmadığını muhalif seçmen dahil herkes kanıksamış durumda.
  
Tehlikeli İttifak


Büyük ihtimalle, "evet" çıkacak referandum sonrasında RTE,  başkanlığı ve yaza ertelettiği Yargıtayın Ergenekon kararını DOĞU PERİNCEK ekibi üzerinde demoklesin kılıcı olarak kullanarak denge sağlamak isteyecektir. Cemaate yönelik baskılarını Perinçek ekibi ile karşılıklı kılıçlar çekilene kadar artıracaktır.

RTE etkisiyle derin Perincek ekibi , RTE'ye biat etmeyen cemaat ve tarikatlara da baskı yapmak isteyebilir. Bu noktada derin ekip, ekonomik kriz sonrası seri suikastler ile sosyal bir kaos ve iç çatışma oluşturmayı amaçlayabilir.

Perinçek ekibinin toplumsal karşılığının olmadığını ancak TSK başta olmak üzere bürokratik gücü ve kaos oluşturabilme potansiyeli olduğunu, RTE 'nin ise sahip olduğu halk gücü ile sokakları mobilize etme gücünün bulunduğunu göz ardı etmemek gerekir. RTE, iktidarı için iç savaşı göze almış durumda. Ancak mecbur kalmadıkça başkan olana kadar bu kumardan uzak durmaya çalışacaktır.
    
Kürt Ruleti

HDP ve  DBP (Demokratik Bölgeler Partisi) yöneticilerinin tutuklatmasının sebebi Kürt seçmeni kendine mecbur bırakmak. RTE, Kürtlerin sindiğini düşünüyor ve HDP'nin alternatifliği ortadan kalkarsa Güneydoğu halkının ona döneceğini düşünüyor olabilir. Bunun için devletin orantısız gücü bölgede sokağa çıkma yasakları,  operasyonlar/yıkımlar, sivil ölümler vb ile sonuna kadar gösterilmekte,  ayrıca aşiretleri kontrol altına almaya yönelik çalışmalar mevcut.    
Böyle bir ortamda karşı atak olarak HDP/PKK'nın tekrar bir Kobani Olayları yaratma potansiyeli yok . Tabanları sinmiş durumda. Sansasyonel saldırılarla varlığını sürdürmeye çalışsa da halkı sokaklara dökmeleri çok zor. Ancak derin ekibin güneydoğuda sivil halka yönelik katliam planları gerçekleştirmesi, önceden hazırlanmış uluslararası bir komplo çerçevesinde halkı sokaklara dökebilir. Bu ise RTE 'den ziyade derin ekibin ve dış güçlerin bir planı olur ve böylece RTE'yi devirmeleri için istedikleri zemini oluşturabilirler.
Ayrıca RTE başkanlık için PKK ile tekrar masaya oturmayacaktir,  zaten siyasi kanada sözünü geciremeyen bir örgüt var karşıda. Zira, döverek her istediğini almanın tadı damağında olduğu sürece bunu gereksiz görecektir.
    
Kurtlarla Dans

RTE ve kirli müttefikleri er ya da geç iktidar savaşına tutuşacaktır. Ancak bu derin ekip tarafından referandum öncesi başkanlığı önlemek için olmayacaktır,  zira başkanlık sistemini onlar da kendileri için arzu ediyor olabilir. Perinçek her ne kadar başkanlığın aleyhinde söylemde bulunsa da bu bir kontürpiye olabilir. Diğer yandan derin ekip, RTE'nin başkan olmasına ve başkanlık seçiminin erkene alınması gibi bu yönde geri dönülmez bir viraja girmesine asla razı olmayacaktır. Referandum nihayetinde sadece bu sistemin önünü açacak 
ancak RTE'yi hemen başkan yapmayacak. Asıl mücadele, yanındakileri bir zaman sonra pasiflestirmek şeklindeki alışkanlığı gereği RTE'nin, derin ekibe diş göstermesiyle başlayacaktır.

BİRBİRLERİNİN GÜCÜNÜ FARKETTİLER
RTE, 15 Temmuz'da Perinçek'in ordudaki etkinliğini, Perinçek'te RTE'nin sokaktaki gücünü fark etti.
 Perinçek,  RTE'nin sokak gücünü azaltmak için krizi, RTE de Perinçek'in etkinliğini kırmak için başkanlığı ve  kadrolaşmanın yeterli noktaya ulaşmasını bekliyor. Bu soğuk savaşın ilk hamleleri bürokrasiden atama ve ihraçlarda kendini hissettirmeye başladı. 

Bu kırılma referandum sonrası hızlanacaktır. Referandumdan çıkacak "evet", sadece başkanlığa değil özünde RTE'nin başkanlığına da halkın "evet" demesi anlamına gelecek olup, RTE adaylığını koyup seçilene kadar bu durumu muhafazaya çalışacaktır. 
Bu kapsamda RTE'nin öncelikleri;
 1-Ekonomik krizi önlemek/ötelemek için tedbir paketi çıkarmak ve belki kerhen alınacak bir seferberlik kararı ile AİHM vb batı baskısı, ekonomi ve terörün siyasi sonuçlarından korunmak (ki bu ihtimal derin ekibe büyük kozlar vererek iç savaşı körükleyebilir)
 2-HDP'nin kapatılması,
 3-15 temmuzu diri tutacak büyük bir komplo (cemaat geçmişi olan biri kullanılarak üst 
düzey bir şahsiyete yapılabilecek bir suikast)
4-Trump'tan beklediği ilgiyi görmemesi ve kendini pazarlamak için Obama'nın son aylarında yaptığı çıkışların yeni ABD Yönetiminde karşılık bulmaması halinde NATO ve AB ile ipleri atarak içe kapanma, vpn ve sosyal medyanın kapatılması
 5-Perinçek kadrolarının etkinliğini kırmaya matuf adımlar (Yaza ertelettiği Ergenekonun Yargıtay kararı, bürokratik alım ve ihraçlar) ...  

Son Dans

Peki hersey bir tarafa RTE başkan olsun veya olmasın,  referandumda "evet" çıksın veya çıkmasın, RTE ülkeyi savaşa sokar mı? Çöküşün ve sonunun artık kaçınılmaz olduğunu görmeden bunu yapması zor. RTE için aslolan ülkenin durumu, refahı vs degil, salt kendi koltuğu/çıkarının güvence altına almasıdır. O tarihin gördüğü en büyük Makyevelistlerden VE bile bile kendi sonunu hazırlamaz. Zira Rus ayısı ile yatağa girdiğinde neler olabileceğini idrak etmeye başladı ve Suriye politikasını/halifelik emellerini Putin'in eline teslim etti.  Esad ya da Suriye'deki herhangi bir devlet gücünü bu aşamada karşısına almayı düşünemez. Bakalım tarih RTE nin sonunu nasıl yazacak ....  
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ