‘Otoriter lider Erdoğan’a bir darbe indirildiğine şüphe yok’

Guardian Türkiye'deki seçim sürecini yakından izliyor ve analiz ediyor. Gazetede devam eden yeniden sayım süreci ne getirirse getirsin, sonucun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a net bir mesaj olduğu yorumu da yapılıyor.
İngiliz Guardian gazetesi Türkiye’de 31 Mart’ta yapılan yerel seçim sonuçlarını irdelediği başyazısında, büyük ölçüde iktidarın kontrolündeki medyanın demokratik iradeye “sandıkta yapılmış bir darbe” diyerek saldırdığına dikkat çekiliyor.


“Erdoğan için kötü olan seçim sonuçları, demokrasi için iyi” başlığını taşıyan yazı “Otoriter liderler yenilmez değildir” cümlesiyle başlıyor. Ankara’da CHP’nin kolaylıkla kazandığına dikkat çekilen yazıda, İstanbul’da fark az olsa da burayı kaybetmenin AKP için daha küçük düşürücü olduğu ifade ediliyor.

Seçimlerde muhalefetin zaferinin, muhalefetin kendisi için bile şaşırtıcı olduğuna dikkat çekilen yazıda şöyle denildi: “Ancak iktidardaki AKP’nin itirazları nedeniyle süreç beklemede. Gelecek günlerde resmi sonuçlar açıklanacak. Yasal sürecin devam etmesi olası; medya demokratik iradeyi ‘ kötü niyetli bir dış etkiyle sandıkta yapılmış bir darbe’ olarak niteleyerek saldırmaya başladı bile. Ancak bundan sonra ne yaşanırsa yaşansın, ülkeyi 16 yıldır yöneten otoriter lider Recep Tayyip Erdoğan’a bir darbe indirildiğine şüphe yok.”

‘ERDOĞAN SEÇİMİ KİŞİSEL YARIŞA DÖNÜŞTÜRDÜ’

Bugüne kadar Erdoğan’ın meşruluğunu sandığa dayandırdığını belirten gazete “Giderek baskıcı hale gelen yönetiminin meşruiyetini, sandıktaki başarısına dayandırıyordu. Seçimi başka kimsenin yapmadığı kadar kişisel bir yarışa dönüştürdü ve işi fazlasıyla ciddiye bindirdi. Seçimleri devletin beka meselesi olarak gösterdi, rakiplerini hain ve terörist ilan etti, günde 8 miting düzenledi. Ama halk kararını verdi. En çok oyu AKP almış olsa da, katılımın yüzde 84 olduğu bir seçimde büyük şehirleri kaybetmiş olmak çok net bir mesaj gönderiyor” diye yazdı.

‘MUHALEFET KAZANDIĞI KENTLERDE CUMHURBAŞKANININ GÜCÜNÜ AZALTABİLİR’

Yazıda ülkedeki ekonomik krizin de altı çizilereşu tespitlere de yer verildi:

“Enflasyon yüzde 20’lerde seyrediyor ve neredeyse her dört gençten biri işsiz. Yeni İstanbul Havalimanı gibi müsrif projeler artık başarıdan çok birer sorun olarak görülüyor. Daha organize ve koordineli bir muhalefet bu şansı değerlendirdi. Muhalefetin kazandığı kentlerde sözlerini tutup tutamadığı gösterme ve cumhurbaşkanının gücünü azaltma şansı var. Ama bu seçimlerin sembolik bir önemi var. İlk sonuçlar bile alçak gönüllüğü uzun süre önce bırakmış olan bir adam için mahcup edici bir uyarı niteliğinde.”

Guardian’ın başyazısı şu değerlendirmeyle son buluyor:

“Ancak bu fırsat, Erdoğan’ın seçim sonuçlarını görmezden gelip kendi amaçlarına uyacak bir netice ayarlaması gibi büyük bir tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Şu ana kadar popülist ve otoriter bir yönetim şekli izledi. Bundan daha da kötü bir hale dönüşebilir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ