"Meriç’te boğulan bir ailenin dramına dokunmak kimseyi darbeci yapmaz"

Gazeteci-Yazar Erk Acarer, Meriç'teki faciayı köşesine taşıdı. Türkiye'den kaçış nedenlerine derinlemesine yazan Acarer, "Meriç’te boğulan bir ailenin dramına dokunmak kimseyi darbeci yapmaz" dedi.
Meriç'te faciayla sonuçlanan Abdürrezak ve Doğan ailelerinin hikayesine değinen Acarer, boğulan ailenin yakınlarının mesajlarına dikkat çekti. Meriç'te boğulan bir ailenin dramına dokunmanın kimseyi darbeci yapmayacağını ifade eden Acarer, "Malum nedenlerin suskunluğu. Yani korku!" yorumunu dile getirdi. 

Bugün Gazetesi'ndeki "Esenler Otogarı’ndan Meriç’e çok hızlı ulaştık"
 yazısında Erk Acarer, şunları kaydetti;


2015 gibi, onu izleyen yıl da sadece Suriyeliler için değil Türkiye için de trajedilerle doluydu. ‘Seçime endeksli’ patlamalar, katliamlar, insan ölümleri bitmek bilmedi. 20 Temmuz 2016 darbesinden 5 gün sonra ilk Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayınlandı. 2 yıllık süreçte cemaatçisinden muhalifine, kamu emekçisinden gazetecisine binlerce kişi işsiz kaldı, tutuklandı, sürüldü.

Kaçış hayali Meriç’te dondu”
Geçtiğimiz Salı günü, Yunanistan’ın çok satan gazetesi Ta Nea; ön sayfasında bir habere yer verip konuya içeride de tam sayfa ayırdı: “Erdoğan’dan kaçanlar: Umut Meriç’te boğuldu. Önemli Yunan gazetelerden Kathimerini de ön sayfasına çektiği haberini “Kaçış ölümle sonuçlandı” başlığıyla sundu. Bulvar gazetesi Espresso ise aynı haber için “Trajedi” derken, “Onları Sultan Erdoğan boğdu” başlığını kullandı. Ethnos; yükselen Meriç nehrinin buz gibi sularına dikkat çekti ve “Kaçış hayali Meriç’te dondu” başlığını tercih etti. Meriç bölgesindeki yerel Gnomi gazetesi de faciayı manşetten verdi. Erdoğan rejiminden kaçan 8 kişiden 3’ünün cesedine ulaşıldığını belirtti.

Türkiye’den Meriç nehri üzerinden Yunanistan’a kaçma girişimindeki iki ailenin hazin öyküsüydü. Ailelerden birinin 3 üyesinin cenazelerine ulaşıldı. Öğretmen Ayşe Abdürrezak, çocukları Halil ve Abdülkadir Enes’le birlikte bulundu. Ne var ki baba Uğur Abdurrezak’a ulaşılamadı; tıpkı Doğan ailesinin fertleri gibi. Fahrettin ve Aslı Doğan çifti henüz bulunamadı. Ancak Meriç’ten çıkarılan çocuk cenazesinin, 3 yaşındaki İbrahim Selim Doğan olduğu değerlendiriliyor.

İki kardeş ülke ve kültürün ortasından akan su bereketten çok trajedi ile anılır oldu. Aynı botta olan ve Yunanistan’a ulaşıp, bir mülteci kapına sığınan kişinin Yunan gazetelerinde yer alan ifadeleri çarpıcıydı: “Çocuklarımı kurtarın çığlıkları duydum. Bota kapasitesinden fazla kişi bindirildi. Abddürrezak Ailesi yakınlarından bir kişi ise tarafımıza kısaca bunları anlattı: “Ne söyleyim. Bu kadar kısa zamanda bunların başımıza bunların geleceği aklımızın ucundan bile geçmezdi. Aile büyükleri, anne babalar perişan. Malum nedenlerden dolayı çok konuşamıyoruz da…”

Kısa zamanda olanlar ve korku
Aslında üç satırlık ifadelerde iki önemli mesaj var; Biri; ’kısa zamanda bunca şey’ cümlesi… Ethnos gazetesinin, Yunan polis kaynaklarına dayandırdığı bilgiler önemli. Buna göre, Türkiye’deki darbeden bu yana 2 binden fazla, Türkiye vatandaşı Meriç’ten Yunanistan’a geçti. 2018’in başından beri bu sayı 200’e ulaştı. Peki gecemeyenler? Onun için ise, Meriç’te artış gösteren başka faaliyetlere bakmak lazım. Artık suya iki haftada bir dalgıçlar indiriliyor; her kesimden ‘sığınamayanların’ cesetine ulaşmak için!Boğulan ailenin yakınının diğer mesajı da dikkat çekici; malum nedenlerin suskunluğu. Yani korku!

Mağdura dokunan suçlu değildir
İktidar herkesi darbeci ve terörist ilan etmekle kalmıyor, onların yaşamına dokunanları da aynı kategoriye koyuyor. Ruhumuza, yaşamımıza otomatik refleksler kazıyor. Kurdukları asılsız oyunu bozmak lazım. Meriç’te boğulan bir ailenin dramına dokunmak kimseyi darbeci yapmaz. Afrin’de barış istemenin PKK’li ya da gizli tanık ifadeleri ile gri terör listesine alınıp başlarına 300 bin TL ödül konan Grup Yorum üyelerine destek olmanın kimseyi DHKP-C üyesi yapmayacağı gibi.

2015’teki Esenler Otogarı’ndan Meriç’te boğularak ölmeye çok çabuk geldik. Adı konmamış bir savaş… Sultanizm’in her kesimden mağduru artıyor. Ne yazık ki bu Türkiye’nin öyküsü, hepimizin öyküsüdür. Yine cemaatçi olduğu belirtilen bir ailenin trajedisi ile notayı koyalım. Denizli’de anne Seher Baş, FETÖ/PDY kapsamında tutuklanıp cezaevine konulan eşinin ardından yüzde doksan dokuz engelli oğluna bakamadığı ve ekonomik olarak çıkmazda olduğu için bir yol seçti. Önce 17 yaşındaki oğlu Eyüp’ü av tüfeğiyle başından vurup öldürdü sonra da aynı silahla intihar etti.

Türkiye bu değil. Bu bizim öykümüz değil. Derin yaralar açarak geleceği de karartmak istiyorlar. Beraber yaşayabilme partisine sahip çıkmalıyız. Biçileni kabullenirsek…

Meriç sularında bir tekne battı!


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ