Katliamdan bölücülük çıkardı

Erdoğan Reina saldısı hakkında konuştu; ölüleri kıyasladı, mezhepçiliği kaşıdı..
Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD tarafından Ortaköy'deki Reina'ya yapılan ve 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından ilk kez konuştu. Erdoğan Ortaköy'le Reyhanlı'da yapılan saldırıları kıyasladı. 

Erdoğan, "Ortaköy ile ilgili bu kadar feveran edenler acaba Gaziantep'teki o 56 kişiyle ilgili ne yazdılar, ne konuştular. O büyük bir vahşet değil mi? Orada niye konuşmadınız... En iğrenç istismar, Ortaköy saldırısında olduğu gibi, ölü bedenler üzerinden yapılmaya çalışılan istismardır." dedi.

Oysa Erdoğan, Gaziantep'in Reyhanlı ilçesinde 56 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası söyledikleri aynen şöyleydi: "53 tane Sünni vatandaşımız şehit edildi"


Erdoğan bu açıklamasıyla ilk kez terör saldırısında hayatını kaybedenleri mezhebine göre ayırmıştı. 

ÖLÜMLERİ KIYASLADI
Reyhanlı saldırısı sonraıs ölenlerin "mezhebine" vurgu yapan Erdoğan, Ortaköy saldırısı sonrası tekrar Reyhanlı saldırısını kullandı ama bu kez kıyaslama yapmak için. 

ALEVİ OLMALARI NEDENİYLE
Erdoğan'ın sözlerinin arka planında ise Reinanın sahibinin Alevi olması yatıyor. Reinanın işletmecisi Mehmet Koçarslan, saldırıdan sonra ilk açıklamasında ABD'nin istihbarat vermesine rağmen göz göre göre bu saldırının gerçekleştiğini söylemişti. Koçarslan bu sözlerinin ardından AKTroll hesapları tarafından Aleviliği üzerinden linç edilmişti. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ