Havuz Medyası Hasan Yeşildağ'a satıldı

Saray'ın en derin adamı Yeşildağ'ın, İpekçi cinayetinden uyuşturucudan hapis yatmaya kadar karanlık bir geçmişi var.
Bünyesinde Star, Akşam ve Güneş Gazeteleri ile TV 360 ve Kanal 24’ün yanı sıra LigRadyo ve bazı dergiler bulunan ES Medya Grubu satıldı. Es Medya Grubu sahibi AKP MKYK üyesi Ethem Sancak tarafından Erdoğan’a çok yakın bir isim olan Hasan Yeşildağ’a satıldı.

Hasan Yeşildağ, Erdoğan Pınarhisar Cezaevi’ne girmeden önce suç işleyerek ondan önce Pınarhisar’a giren ve orada Erdoğan’ın korumalığını ve görüşmelerini ayarlayan isim olarak biliniyor.  Daha doğrusu kamuoyuna böyle tanıtılıyor. Ancak Yeşildağ’ın geçmişi Abdi İpekçi cinayetinden, uyuşturucu ticaretinden tutuklanmaya kadar oldukça karanlık konularla dolu.  

TUNCAY ÖZKAN’IN KALEMİNDEN HASAN YEŞİLDAĞ

CHP Milletvekili Tuncay Özkan gazeteci olduğu dönemde Milliyet Gazetesi'ndeki köşesinde Hasan Yeşildağ-Tayyip Erdoğan ilişkisini şöyle anlatıyordu:

"Hasan Yeşildağ, Abdullah Çatlı grubunun adamıydı. Sonra bu bağ bitti. Çünkü işe uyuşturucu karıştı. Hasan Yeşildağ, Türkiye'de Abdi İpekçi dahil cinayetlere karışmış, tutuklanmış, polise konuşmuş ve bazı arkadaşlarını ele vermişti. Kaçaktı İsviçre'de... İsviçre'de uyuşturucu ve örtülü faaliyetlerinden dolayı cezaevinde yattı. Avrupa'da uyuşturucu işini iyi bilenlerden... İsviçre savcılarının ve gizli servisinin bunlarla ilgili bilmediği hiçbir şey yok. Kullanılmışlıkları da çok...

Ama nedense onunla birlikte cezaevinde olanlar bir daha İsviçre'ye giremezken, Yeşildağ İsviçre'yi ikinci vatanı yaptı. Halen kardeşlerinden Ali, çeteci Ali Fevzi Bir'i fidye için kaçırmaktan aranıyor. Cin gibi iki kardeş Hasan ve Zeki Yeşildağ birlikte hem siyaset, hem ticaret yaşamında para ve yer kazanıyor.

Hasan Yeşildağ, dans virtüözlüğü gibi batı toplumunun modernliklerine de olağanüstü uyum sağladığı için hem liberallerin yanında, hem siyasal İslam içinde hiç sıkıntı çekmiyor. Bu ailenin etkinliğinde İsviçre çok önemli bir yer tutuyor. Tayyip Erdoğan ’Yeşildağ benden üç gün önce cezaevine girmiş arkadaş’ diyor ya, zamanlama olarak doğru içerik olarak yanlış."

 
YENİ YANDAŞ MAHMUT ÖVÜR’ÜN KALEMİNDEN
Aslen Rizeli olan Hasan Yeşildağ, 12 Eylül öncesinden bu yana sürekli olarak Tayyip'in en yakınında yer almış, onun önündeki engelleri aşmasında küçümsenmeyecek destekler de sağlamış, bu yardımları sonucunda Tayyip'in belediye başkanlığından bu güne birçok ihale almıştı.

Hasan Yeşildağ'ın Tayyip'in gizli kasalarından biri olduğunu, ilk defa sesli olarak Mehmet Ali Ağca'nın kardeşi Adnan Ağca dile getiriyordu.

2006 yılının başlarında Türkiye'de çok önemli bir yargı skandalı yaşanıyor, gazeteci Abdi İpekçi'nin katili ve Papa suikasti sanığı M. Ali Ağca AKP Hükümeti'nce yanlışlıkla  salınmıştı.
Şimdi sıkı yandaş olan Mahmut Övür'ün "Yeşildağ" Kardeşler ile ilgili olarak 16.02.2006 tarihindeki Sabah Gazetesi'nde yer alan yazısında bu ilişkiye dikkat çekiliyordu:
 
" İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKP'li Meclis Üyesi Zeki Yeşildağ, müzmin bekârlığa son vermiş ve Washington'da dünya evine girmiş.

Biliyorsunuz, Yeşildağ soyadı İstanbul'un hatta Türkiye'nin yüksek tepelerinde bir hayli etkili... Özellikle Hasan Yeşildağ adı bu köşeyi izleyenlerin hiç de yabancısı değil. Aslında Yeşildağ kardeşlerin inanılmaz yükseliş öyküleri gerilim ve macera romanlarına taş çıkartacak cinsten. Şimdi bu romana yeni bir bölüm daha ekleniyor. Bu bölüm, Yeşildağ ailesine yeni bir ismin katılmasıyla başlıyor.
Washington'da mütevazı bir evlilik töreni... Damat adayı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Zeki Yeşildağ. Gelin adayına gelince...
İşte o ismi duyduğunuzda siz de şaşıracaksınız. Çok değil 12 yıl önce Türkiye'yi sarsan "Civangate" skandalına imza atan, dönemin Emlakbank Genel Müdürü Engin Civan'ı bilirsiniz. Washington'daki mütevazı düğünün gelin adayı Engin Civan'ın kızkardeşi Müjde Civan.
Nereden nereye?
Daha önce yazdım, basit bir çek suçu işleyerek önceden cezaevine giren Hasan Yeşildağ, Tayyip Erdoğan'ı karşılamış, 4 ay boyunca da tüm görüşmelerini düzenlemişti.
İşin politik ayağında ise kardeşi Zeki Yeşildağ var. Zeki Yeşildağ, AKP Beyoğlu İlçe Örgütü'nden seçilmiş İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi.
Şimdi asıl soruya geçelim: Hasan Yeşildağ'ın Ağca ve çevresiyle nasıl bir ilişkisi vardı? Geçmişinde birçok 'karanlık' olayın olduğu söyleniyor, doğru mu? Ve bugün Hasan Yeşildağ İstanbul'da ne tür işler yapıyor? İlgili ve yetkili kişilerden yanıt bekliyoruz... "

 
MAHMUT ÖVÜR’ÜN İKİNCİ HASAN YEŞİLDAĞ YAZISI
Mahmut Övür, Hasan Yeşildağ-Erdoğan ilişkisi üzerine sadece bu soruyu sormakla yetinmedi. Ağca ile Yeşildağ ilişkisini açık açık yazdı da. 

Övür'ün "Kim şu Hasan Yeşildağ" başlıklı yazısından:

"Bir süre önce Türkiye'de ciddi bir 'yargı skandalı' yaşandı. Skandalın nedeni; gazeteci Abdi İpekçi'nin katili Ağca'nın 'yanlışlıkla' salıverilmesiydi.
Sonunda yanlıştan geri dönüldü ve Ağca yeniden cezaevine girdi. O süre içinde dikkat ettiyseniz, Türkiye'nin geleceğini ilgilendiren, geçmişindeki karanlık noktalar enine boyuna tartışıldı.
Çok şey söylendi ama hiçbir şey yapılmadan bir daha ki karanlık olaya kadar tartışmaya ara verildi. O günlerde, bunun kadar olmasa da önemli bir 'ayrıntı' daha dikkatlerden kaçtı.
Adeta, 'şeytan ayrıntıda gizlidir' sözünü haklı çıkartacak bir ayrıntıydı bu... Şimdi o günlere dönelim ve o kaotik ortamda kaybolan o ayrıntıya dikkat çekelim.
Ağca yanlışlıkla salıverildikten sonra yakalandığında, kardeşi Adnan Ağca cezaevinin önünde medya ordusu karşısında isyan ediyordu.
Öfkeliydi Adnan Ağca. O öfkeyle ileri geri bir sürü şey söyledi. Söylediklerinin içinde elle tutulamayacak saçma şeyler de vardı, gerçekten düşündürücü iddialar da...
İşte Ağca'nın iddialarından biri:
‘Başbakan'ın gizli kasası Hasan Yeşildağ. Hergün gizli gizli görüşme yapıyorlar. Mehmet Ali Ağca'nın suç ortağı Hasan Yeşildağ, Kartal'da beraberlerdi.’
Şaşırtıcı değil mi? Ne demek istiyor acaba?
İnsanın aklına ‘yine deli saçması bir iddia ortaya atılarak kafaların karışması amaçlanıyor’ düşüncesi geliyor. Ama ya öyle değilse?
İşin doğrusu Adnan Ağca'nın bu sözlerini büyük çoğunluk ‘deli saçması’ olarak değerlendirdi ki, sadece bir televizyon bülteninde yayınlandı. Ve hiç kimse bu sözlerin ne anlama geldiğini de sormadı.
Sahi kimdi bu Hasan Yeşildağ? Adnan Ağca'nın günahına girip sorguladığı biri mi, yoksa bugün önemli işleri olan ama dünü bir hayli 'bilinmez' biri mi?
Bu sorulara Hasan Yeşildağ'ın bir cevabı var mı bilmiyoruz. Ama bildiğimiz başka şeyler var. Hasan Yeşildağ adını özellikle AKP İstanbul camiası çok iyi biliyor.
Çünkü Yeşildağ'la Başbakan Erdoğan'ın ilişkisi bir hayli gerilere uzanıyor. Bu ilişkinin derinliği bir yana, su yüzüne çıkması Saray Cezaevi dönemine denk düşüyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, 4 aylık hapis cezasını tamamlamak için Saray Cezaevi'ne girdiğinde onu karşılayan kişi Hasan Yeşildağ'dı."

MAFYANIN YÜKSELİŞİ

Erdoğan'ın son döneminde yeraltı dünyasının önemli isimleri tekrar yükselişe geçti. Sedat Peker'in şaibeli biçimde hapisten çıkartılarak Erdoğan'a çok yakın bir noktaya konumlandırılması yanında Mehmet Ağar'a yakın isimler de önemli pozisyonları aldılar. Süleyman Soylu, Abdullah Ağar gibi isimler şu an gölge devlet gibi hareket ediyorlar. 

Son medya satışıyla bu durum iyice güçlenmiş oldu. 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ