Gökçek olayı bir suni kriz mi?

Direniyor görüntüsünü talimatla veriyor olabilirler mi?
Mezopotamya Ajansı'ndan Kenan Kırkaya, Saray Rejimi ve medyasının "Gökçek istifa etti etmedi" tartışmasıyla yapmakta oldukları üzerine farklı açıdan bir analiz kaleme aldı. 

Kenan Kırkaya
Gökçek Loto’nun gerekçeleriAKP’de belediye başkanlarının görevden el çektirilmesiyle başlatılan ve zamana yayılan süreç, toplumun siyasi çizgide köklü değişim talebini aldatmaya yönelik atılmış bir adım olarak görülüyor.

DBP’Lİ BELEDİYELERE YAPILANLARLA TEHDİT EDİYORLAR
 
Daha önce birçok DBP’li belediye eşbaşkanını kayyumlar atayarak görevden alan Erdoğan, gerekirse istifa etmeyen kendi partisindeki belediye başkanlarına yönelik de aynı yöntemin devreye gireceği üzerinden gözdağı verdi. Durumun AKP MKYK toplantısında gündeme geldiği, istifa etmeyen başkanların görevden alınması, kayyum atama, İçişleri Bakanlığının harekete geçmesi gibi formüller uzun süredir Ankara’da tartışılıyor. O süreçten beri de sürekli bu belediye başkanlarının istifa edeceğine ilişkin bir beklenti yaratılıyor. Özellikle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, Erdoğan’la yaptığı görüşmeden sonra mesele adeta bir “istifa etti, etmedi” şeklinde bir lotoya çevrildi. 
 
GÖKÇEK’İN OPERASYON BEKLENTİSİ 
 
Konu AKP’nin örgütsel yapısını ilgilendirdiği kadar toplumun “değişim beklentisini” de ilgilendirdiği için halen gündem olmaya devam ediyor. İstifaların zamana yayılması kimileri tarafından Gökçek ve diğer belediye başkanlarının “direnişi” olarak tanımlanıyor ve hatta bu konuda ortak hareket ettikleri belirtiliyor. Ancak bu belediye başkanlarının kolay kolay istifaya yanaşmadıkları gerçeği kadar, etraflarında daraltılan idari ve adli çember nedeniyle de direnç göstermeleri olası değil. Bu yüzden Gökçek’in, olası bir operasyon beklentisine karşılık, evrak imha makinası aldığı ve belediyede harıl harıl evrak imha etmeye başladığı yönünde bilgiler geliyor. 
 
YURTDIŞINA PARA KAÇIRILIYOR İDDİASI
 
Yine bununla birlikte Gökçek ailesinin durumun kötüleşmesi halinde olası bir operasyona karşın malvarlığını güvenceye almaya çalıştığı belirtilirken, sosyal medyada dolaşan kimi bilgilere göre Gökçek ailesine yakın Murat Genç isimli işverenin özel uçağı ile Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in yurtdışına para kaçırdığı da gelen bilgiler arasında. Erdoğan, en son her üç başkanı işaret ederek, “İstifa edecekler” diyerek ısrarını sürdürdü. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İktidar partisi belediyesi dahil hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayacaklarını” belirterek, Gökçek için adrese teslim bir açıklama yaptı. Daha önce Erdoğan, söz konusu belediyeleri kastederek, dosyalarının hazırlanıp hazırlanmadığını sorduğu İçişleri Bakanı Soylu’nun da dosyaların hazırlandığını belirterek, talimat beklendiklerini söylediği ileri sürüldü.  

AKP BAŞARISINI, CHP’NİN TARAF OLMASINDA GÖRÜYOR
 
Demokratikleşmeden yana olan toplumsal talebin gereğini yerine getirmenin iktidarına mal olacağını düşünen ve buna yanaşmayan AKP ve Erdoğan, bu talebe karşılık veriyormuş imajı yaratarak meseleyi kişilere indirgemeye çalışıyor. Talebin aslında siyasi çizgide köklü değişiklikler yapılması yönünde olmasına rağmen, “olumsuzlukların kişilerden kaynaklandığı” düşüncesini yaygınlaştırarak, bunu da etkili bir kaç ismi harcamakta bulan Erdoğan, genel anlamda toplumsal tepkiyi toplamış olan bu isimlerin devre dışı bırakılmasıyla nispeten bir rahatlama yaratacağını hesaplıyor. Bunu yaparken, topluma “her türlü değişikliği yapmaya, partiyi ve hatta ülkeyi istediği noktaya evirmeye muktedir lider” olduğu mesajını vermeye çalışan Erdoğan, sürecin uzamasını da bu açıdan bir fırsat olarak değerlendiriyor. Erdoğan’a karşı en ufak eleştiriyi bile anında baskılama yönünde hazır kıta bekleyen ve refleks gösteren AKP medyasının da adeta Erdoğan ile Gökçek arasında “eşitler arası bir ilişkiyi gözeten” bir tutum takınmaları da bunun göstergesi olarak görülüyor. Muhalefetin bile birkaç ismin görevden alınması konusunda taraf haline gelmesi, AKP açısından bu sürecin istenilen istikamette ve sonuç alıcı şekilde yürütüldüğünün göstergesi olarak kabul ediliyor. 
 
SÜRECİN UZATILMASINDA BİLİNÇLİ BİR TERCİH VAR
 
Bu açıdan Gökçek ve diğer başkanların istifa sürecinin uzaması AKP ve Erdoğan’a zarar verdiği yönündeki hem bir algı yaratılıyor ve hem de bu değerlendirme alıcı buluyor. Bunun bilerek yaratılan bir algı olduğu, iktidar yanlısı yazarların bu tür değerlendirmeleri ilk elden dolaşıma sokmasıyla anlaşılıyor. Bununla AKP’deki “değişim sürecinin sancılı olduğu” görüntüsü yaratılırken, “Liderin buna rağmen değişim iradesi ve ısrarının sürdüğü” mesajı veriliyor ve tersten bu süreç bir kazanca dönüştürülüyor. Aksine seçmenin ve toplumun köklü değişim beklentisine karşılık, bir kaç gün içerisinde gerçekleşecek bir istifanın bu kadar zamana yayılmış ve hatta birçok temel gündemin önüne çıkarılması konusunda AKP’ye yakın çevreler gönüllü olmazlardı. 
 
TEK KİŞİ YÖNETİMİNİN KURBANI OLDULAR!
 
Yine bu sürecin AKP kitlesi, elitleri arasında psikolojik etkileri de hesaba katılmış durumda. Liderin muktedirliğini bir gün parti içindeki her faninin tadacağı, bunu peşinen kabullenmesi gerektiği de peşinen empoze ediliyor. Ancak bununla birlikte bütün varlıklarını “koltuklarını korumaya yatırmış” olan iktidar elitlerinin bunu kabullenmeleri buna karşı çıkamamaları temel çelişkilerini oluşturuyor. Erdoğan liderlerinde “Yeni Türkiye” söylemini yaratmaya çalışan iktidar yandaşlarının, “tek kişi yönetiminin ilk kurbanları arasında” yer almalarının yarattığı rahatsız ve tedirginlikte AKP tabanında iyiden iyiye hissediliyor. 

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ