Erdoğan’ın bir sonraki hamlesi HDP’nin kapatılması mı?

Ekonomik kriz ve pandeminin oylarını düşürdüğü AKP, iktidarda kalmak için Seçim Yasasını lehine değiştiriyor. Ankara kulislerinde, AKP’nin sıradaki hamlesinin HDP’nin yapılacak seçime girmesinin engellenmesinin olduğu konuşuluyor.

Seçim Kanununda değişiklikler yapılmasını öngören teklif Meclis’e sunuldu. Değişiklikle artık oyun kaldırılması nedeniyle büyük partiler daha fazla vekil çıkarabilecek. Doğu ve Güneydoğu illerinde en fazla oyu alan HDP’nin seçime girmesinin engellenmesi halinde ise AKP tüm vekilleri alabilecek.

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı cezaevinde tutan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, HDP’yi de kapattırırsa hedefine ulaşacak.


MİLLET İTTİFAKI’NIN DAĞITILMASI PLANLANIYOR

Seçim Kanunu teklifi ile Millet İttifakı’nı dağıtmayı hedefleyen AKP, DEVA ile Gelecek partilerine oy vermeyi düşünen eski seçmenlerini AKP ile CHP arasında seçime zorluyor. Yeni sistemle ittifak barajı geçse bile küçük partiler vekil çıkaramayacak. En çok oyu alan parti vekilleri toplayacak.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA VEKİLLER AKP’YE KALACAK

Tek liste halinde seçime gidilmemesi halinde Millet İttifakı Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinden vekil çıkaramayacak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde AKP ve HDP yarışacak, HDP’nin kapatılması veya seçime girmesinin engellenmesi halinde Doğu ve Güneydoğu’da tüm vekiller AKP’ye kalacak.

GÖZLER ERDOĞAN’IN ATADIĞI AYM ÜYELERİNDE

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, beyan, faaliyet ve eylemleri nedeniyle HDP’nin kapatılması ile ilgili AYM’de açtığı dava süreci devam ediyor. AYM’nin belirleyeceği günde dava esastan görüşülecek. Büyük çoğunluğunu AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın atadığı 15 üyenin 10’unun oy çokluğuyla kapatma kararı veya HDP’li isimlere siyasi yasak kararı verilebilecek.

HDP DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA AÇIK ARA ÖNDE

HDP, Tunceli, Iğdır, Ağrı, Muş, Batman, Diyarbakır, Van, Siirt, Hakkari, Şırnak ve Mardin’de birinci, Bingöl, Bitlis, Kars ve Şanlıurfa’da ikinci parti. HDP, 2018 seçimlerinde aldığı toplam 5 milyon 867 bin oyla 67 milletvekili çıkardı. HDP’siz bir seçimde bu vekillerin büyük kısmı, bölgede HDP ile yarışan AKP’nin olacak.

AKP’DE HEDEF AZ OYLA ÇOK VEKİL ÇIKARMAK

Yeni sistemle AKP, 2002 seçimlerinde olduğu gibi yüzde 34 gibi bir oyla yüzde 66’lık güç elde etmek istiyor. HDP ve küçük partilerden gelecek vekilliklerle birlikte AKP aldığı oydan daha fazla bir güce erişebilecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ