Bu plan da tutmadı... Batıyoruz ama sorun yok!

TÜİK, nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Veriler korkunç. Buna göre Nisan ayında tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 7,25, yıllık ise yüzde 69,97 artış kaydetti. 2002 yılından bu yana görülen en yüksek yıllık enflasyon.

Tr724'ten Yusuf Dereli'nin haberine göre; TÜİK’in son açıkladığı oranlar bir gerçeği ‘resmi’ olarak teyit etti; enflasyon tamamen kontrolden çıkmış durumda. Oynanmış rakamlara rağmen yıllık enflasyon yüzde 70’lere geldi. Dış ticaret açığı ise ilk 4 ayda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 130’a yakın artarak 32,5 milyar dolara çıktı. MB, doları baskılamak için cayır cayır rezerv yakıyor. Swap hariç net rezerv 28 Nisan itibariyle yaklaşık eksi (-) 59 milyar dolara düştü. Ancak iktidar temsilcilerine göre sorun yok!
İLK DÖRT AYLIK ENFLASYON YÜZDE 31,7

Yıllık en düşük artış yüzde 18,71 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 105,86 ile ulaştırma, yüzde 89,10 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 77,64 ile ev eşyası oldu.

İlk 4 aylık enflasyon ise yüzde 31,7 olarak açıklandı. Asgari ücretlinin cebinden 4 ayda 1,349 lira çalındı! 

ENAGrup’a göre ise TÜFE Nisan ayında yüzde 8,68 arttı. Yıllık artış ise yüzde 156,86 olarak gerçekleşti.TÜRKİYE, DÜNYADA EN YÜKSEK ENFLASYONA SAHİP 6. ÜLKE!

TÜİK’in rakamlarına göre Türkiye, dünyada enflasyonun en yüksek olduğu 6. ülke konumunda. Venezuela, Sudan, Lübnan, Suriye ve Zimbabve’nin ardından Türkiye geliyor! Avrupa ve G20 ülkeleri arasında ise Türkiye birinci sırada yer alıyor.ÜFE’DE DE ARTIŞ SÜRÜYOR

Üretici Fiyat Endeksi’nde artış durmuyor. Nisan’da aylık yüzde 7,67 oranında artan üretici fiyatları, yıllık yüzde 121,82 oranında yükseldi. Üreticilerin zararına satış yapma ihtimali yok. Dolayısıyla ÜFE’deki artış önümüzdeki dönemde TÜFE’ye de yansıyacak. Bu da enflasyonun daha da yükselmesi anlamına geliyor.

FAİZ İNADI, YÜKSEK ENFLASYON OLARAK DÖNDÜ

Bugün yaşanan ve halkı yoksullaştıran, alım gücünü eriten ekonomik krizin temel sebebi iktidarın yanlış ekonomi politikasında ısrar etmesi. Erdoğan’ın ‘faiz’ saplantısı vatandaşa ‘enflasyon’ olarak döndü, cebindeki parayı eritti.

“Faiz sebep, enflasyon sonuçtur. Faiz inerse enflasyon da iner.” tezinin doğru olmadığı ikinci kez kanıtlandı. Faiz Erdoğan’ın talimatıyla yüzde 19’dan yüzde 14’e çekildi. Ancak enflasyon düşmediği gibi, kısa sürede yüzde 19’lardan yüzde 70’e çıktı!

Sadece son 3 günde ABD, İngiltere, Hindistan, Çekya, Avustralya, Suudi Arabistan, Katar, Bayreyn ve Kuveyt merkez bankaları farklı oranlarda politika faizini artırdı. Ancak Türkiye’de rejim, enflasyon konusunda kılını bile kıpırdatmıyor.REEL FAİZ -56 PUANA ÇIKTI!

Enflasyon yüzde 70’lerde. Politika faizi ise yüzde 14. Reel negatif faiz eksi 56 puana çıktı. Faizi önemsizleştiren AKP rejimi, TL’nin itibarını da bitirdi.


DIŞ TİCARET AÇIĞI KATLANDI

Sorun sadece enflasyon değil… İktidar temsilcilerine göre TL değersizleşecek ve ihracat artacak; dolayısıyla rekabetçi kurla cari fazla verilecek ve enflasyon düşecekti!

Bu plan da tutmadı..

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, dün Nisan ayına ilişkin dış ticaret verilerini açıkladı. Buna göre ihracat yüzde 24,6, ithalat yüzde 35 artış kaydetti. Dış ticaret açığı ise 6,1 milyar dolar oldu. İlk 4 aydaki dış ticaret açığı 32,5 milyar dolara fırladı. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde rakam 15,2 milyar dolardı. Artış oranı yüzde 129,7!

Durum vahim.

Ancak bundan daha önemlisi ülkeyi yönetenler vahametin farkında değil…

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ