Bilal ve Berat A.Ş. Rüşvet, yolsuzluk, dolandırıcılık, silahlı tehdit

Metin Cihan, merkezinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yer aldığı "yargıya müdahale, torpil, şantaj, rüşvet ve yolsuzluk" belgelerini açıkladı. Albayrak’ın hacklenen maillerinden alınan belgelerde kirli ilişkiler bir bir ortaya dökülüyor.
Hakkındaki soruşturmalar nedeniyle yurtdışına yerleşmek zorunda kalan gazeteci Metin Cihan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın hacklenen maillerinden büyük bir yargıya müdahale, şantaj ve yolsuzluk dosyası çıkardı. Belgelerde yargı kararlarına müdahale için mahkeme başkanlarıyla görüşmeler de var, yardım istenen yargı mensubunun torpil talebi de.

BOLD Medya, Gazeteci Metin Cihan'ın tweetlerinden yola çıkarak özel bir video hazırladı. Video da Bilal Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yaptığı rüşvet, yolsuzluk, dolandırıcılık, silahlı tehditler anlatıldı.

Gazeteci Metin Cihan'ın tweet paylaşımlarından 29 Nisan 2020'de Kronos'ta yayınlanan haberin tamamı şöyle;

“Bu bir suç duyurusudur” diyen Metin Cihan, “Berat Bey’in herkese açık posta kutusundaki bu mesaj merakımı cezbetti. Gizli kısımları çözünce; yargıya müdahale, torpil, şantaj, rüşvet, yolsuzluk içeren bir skandal çıktı. İşin ucunda siyasetçiler, hakimler, bürokratlar var. Hepsini açıklayacağım.” dedi.

Cihan’ın okuyanı hayretler içerisinde bırakan sıralı tweetleri şöyle:

“2010 yılındayız. Çalık Holding’e bağlı Doğu Akdeniz Petrokimya ve Rafineri San Tic A.Ş. (DAPRAŞ) Adana Yumurtalık’taki projesi için Hazine’den 14,800,000,000 tl yatırım teşvik belgesi alır. Bugünün hazine bakanı, o tarihte bu holdingin CEO’sudur. Ve tabii Başbakan’ın da damadı.

HAZİNE TEŞVİĞİ KOLAY OLUR

Hazine teşviği kolay hallolur ama gerekli izinler için belediye, Çed Raporu ve mahkeme süreçleri öyle kolay olmaz. Skandal bu aşamada ortaya çıkıyor. Bulmacayı adım adım çözelim. Kolaydan başlayalım. Yargıya müdahale söz konusu olduğu için “mahkeme” sözcüğü bile açık yazılmamış.

O dönem bu dosyaya Adana 1. İdare Mahkemesi bakıyor. O halde heyetteki isimlerden ikisini boşluklara yerleştirebiliriz. Tahmini davrandığımı ya da spekülasyon yaptığımı hiç düşünmeyin. İlerleyen twitlerde bu bilgilerin şüpheye yer bırakmayacak şekilde doğru olduğunu göreceksiniz.

Tülay Bulgurcu o dönem mahkeme heyeti başkanı. Kısa bir süre sonra bölge idare mahkemesine, birkaç yıl sonra da Danıştay üyeliğine atanıyor. Yazışmalarda adı aşağıdaki şekillerde geçiyor. Burada bir suç unsuru var mı? Yok sanırım. Ama en azından tanıklığına başvurulması gerekir.

MAHKEME ÜYESİ TORPİL İSTEDİ

Heyetin kıdemli üyesi Mehmet Toprak önce Konya Bölge İdare Mahkemesi sonra İstanbul Bölge İdare Mahkemesi üyeliğine atanıyor. Fatih Kocaispir’in anlatımına göre, şirket talebini yerine getirme karşılığında bir yakını için atama isteğinde bulunuyor. HSK bunu soruşturmalıdır.

İsmi gizlenen bir kişiyi daha yukarıdaki yazışmalardan tespit edebildiğimizin farkına varmışsınızdır. O dönem Adana 1. İdare Mahkemesi üyesi olan Mehmet Toprak’ın kayınpederi Yusuf Yürekli. Yusuf Bey görüşmeye aracılık yapıyor ve tabii karşılığında beklentisi oluyor.

TAYİN TALEBİ DEFALARCA ALBAYRAK’A İLETİLİYOR

Fatih Kocaispir’e göre; mahkeme heyeti üyesi ve onun kayınpederi Malatya’daki memur Mehmet Tanrıöver’in Adana’ya tayinini istiyorlar. Bu talep defalarca Berat Albayrak’a iletiliyor. Çünkü, mahkemeden istedikleri sonucu almanın bir gereği olarak görüyorlar.

Anlaşılan torpil işe yaramış.. @AKTanriover’in tayininde etkisi olup olmadığı konusunda belki @omerrcelik bize bir açıklama yapar. Ayrıca yazışmayı okuyunca göreceksiniz, @diskinsesi ve @herkesicinCHP de açıklama yapmalı… (Tanrıöver daha sonra memurluğu bırakıp siyasete atılmış)

MECLİS ÜYELERİ RÜŞVET İSTİYOR

Şimdi bulmacadaki bir boşluğu daha doldurabiliriz. Bilal Gökçe. Dönemin Yumurtalık İlçesi Ak Partili Belediye Meclis Üyesi. Fatih Kocaispir’in anlatımına göre, borçları var ve “evet” oyu için bir miktar rüşvet istiyor. Fatih bey bu “masraf” için ilk etapta 10 bin tl talep ediyor.

Bulmacanın son boşluğunu da artık doldurabiliriz. Fatih Kocaispir’e göre; dönemin Yumurtalık Belediyesi’nin bir diğer Ak Partili Meclis Üyesi Şaban Yetkin rüşvet istiyor. Ancak Şaban Yetkin, yazılardan anladığım kadarıyla, kamu ve çevre yararını gözettiğini iddia ediyor.

Fatih Kocaispir, davacı vatandaşın oğlunun belediyede çalıştığını, dönemin Belediye Başkanı Turgut Erişmen ile bu konuda görüştüğünü ve şantaj yoluyla davanın geri çektirileceğini yazıyor. @ErismenTurgut’un bu iddiaya ve ekteki usulsüzlük ve “onay harcı” iddiasına yanıt vermesi gerekiyor.

İL BAŞKANLARI BELEDİYE MECLİSİ İÇİN DEVREDE

Konu mevzuat gereği il genel meclisine geliyor ve ne yazık ki yöntemler değişmiyor. Bu aşamada özellikle MHP eski İl Başkanı @ahmeterdoganweb’in Fatih Kocaispir’in iddialarına yanıt vermesi gerekiyor. Özellikle, yazışmalarda geçen maddi çıkar bağlantısı kuruldu mu kurulmadı mı?

Fatih Kocaispir’in iddialarına konu olan bir diğer isim dönemin MHP İl Başkanı @kuckardesler’den açıklama bekliyoruz. Şirkete vereceği destek karşılığında bağış istedi mi istemedi mi? Fatih Bey’in önerdiği 50.000 lirayı aldı mı almadı mı?

Peki süreç nasıl sonuçlanıyor? Ziraat Mühendisleri Odası dava açıyor, mahkeme “plan değişikliği” gerektiği sonucunu varıyor, değişiklik yapılıyor, ZMO ikinci bir dava açıyor ve nihayet yürütmeyi durdurma kararı çıkıyor. Karar için geçen sürede mahkeme üyeleri de değişiyor.

ÇARKIN GÖBEĞİNDEKİ İSİM ŞU AN YÜREĞİR BELEDİYE BAŞKANI

Seriyi okuyanların belki en çok merak ettiği soru: Fatih Kocaispir kim? 2015’e kadar Çalık Holding Adana Bölge Temsilcisi.. Peki şimdi? tanıştırayım @fmkocaispir.. Kendisi şu an Adana Yüreğir Belediye Başkanı. (Fatih bey, tüm cevap haklarınız saklıdır. Aynen yayınlayacağım.)

Elbet haberiniz olacak ama özellikle bilgilendirmek istedim. Baronuza kayıtlı avukat Fatih Kocaispir’in bu faaliyetleri avukatlık mesleği kapsamında hoş görülebilir mi? İnceleme yapacak mısınız? @AdanaBarosu ve baro başkanı @velikk3

OPERASYONUN MERKEZİNDEKİ İSİMLER TURKCELL YÖNETİMİNDE ÜST DÜZEY YÖNETİCİ

Operasyonu uzun süre Çalık Holding adına yöneten Av. Serhat Demir kim? Şu an @Turkcell Hukuktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı. Özellikle gizlediğini fark ettiğim için özellikle belirtiyorum: Fatih Koleji Mezunu ve Fatih Üniversitesi Yüksek Lisanslı. (Serhat bey, cevap haklarınız saklıdır.)

Serhat Demir’den sonra Çalık Holding adına operasyonun başına Tahsin Yazar geçiyor. Şu an ne yapıyor? O da @Turkcell’de Yönetim Kurulu Üyesi. Eşi Songül Yazar ise HSK Üyesi. Umarım bu durum, açılması gereken HSK soruşturmasına engel olmaz. (Tahsin bey, cevap haklarınız saklıdır)

ALBAYRAK’A: TÜM İŞLEMLER DÖNÜP DOLAŞIP SİZDE DÜĞÜMLENİYOR

Ve elbette Berat Albayrak. Tüm talepler size geliyor. Maillerde Fatih Kocaispir’in ilgilisine ulaştırmak için istediği rüşvet paraları ve yargıya müdahale aracına dönüşen tayin işlemleri, en yetkili isim olarak, bir şekilde dönüp dolaşıp sizde düğümleniyor. Açıklama yapmalısınız.”

ADANA BAROSU, İSPİR’İ MESLEKİ İNCELEMEYE TABİ TUTACAK 

Gazeteci Metin Cihan’ın çağrıda bulunduğu Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Cihan’a verdiği cevapta, “Sizin vesilenizle haberdar oluyoruz. Elbette ki meslek kuralları ve etiği yönünden inceleyip değerlendiririz” açıklamasında bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ