"Beka ile kastedilen tehdit HDP iken, şimdi HDP’den oy çalmayı hedefleyen bir söylem gündemde"

Gazeteci Yazar Fehmi Koru, AKP’nin 31 Mart öncesinde seçim kampanyasını ‘beka’ kavramı etrafında yürüttüğünü hatırlattı.


Koru, “23 Haziran’a giderken o sözcük hiç ağza alınmadığı gibi, ‘beka’ ile kast edilen tehdit HDP iken, şimdi HDP’den oy çalmayı amaçlayan bir söylem gündemde” dedi.

Koru yazısında, “CHP öne çıkmasını sağlayan oyunu hangi yolla korumayı, AK Parti de iki ay önce yapılan seçimde yeterin altında kalan oyunu nasıl artırmayı bekliyor?” sorusuna cevap aradı.


SEÇİMİN YENİLENMESİ ÇANTADAN ÇIKAN TAVŞAN

Koru, “Çalındı ya! demeyin sakın. Buna AK Parti’nin seçmen kitlesinde bile inanan pek az kişi var. Kitle seçimin yenilenmesini ‘çantadan çıkan tavşan’ olarak görüyor; benzer bir durumun 23 Haziran’da sandıktan AK Parti’yi muzaffer çıkaracak biçimde bir kez daha tekrarlanmasını da bekliyor” ifadelerini kullandı.

AKP 31 MART OY ORANININ ALTINA İNMEZ

AKP’ye 31 Mart seçiminde oy vermiş seçmenlerin seçimin yenilenmesine tepki göstermesi ve oyunu değiştirmesinin çok zor olduğunu belirten Koru yazısında şunları dile getirdi: “AK Parti 31 Mart’ta zaten şimdiki şartlarda alabileceği en az oy oranına düşmüş bulunuyor; iki-üç ayda o orandan daha aza inmesi beklenmemeli. Nerede hangi AK Partili ile görüşsem, kulaklarının muhalefetten gelen aleyhte propagandalara kapalı olduğunu fark ediyorum. Her biri AK Parti’de seçmen olarak kalmak için kendilerine farklı gerekçeler bulabiliyorlar.

MHP İMRALI GÖRÜŞMELERİNE SESSİZ KALIYOR

Koru, “Tabii, CHP’nin esas çaba göstermesi gereken, 31 Mart’ta kendi adayına oy vermiş olanları 23 Haziran’da da sandık başına götürebilmesi… Muhalefetin işi zor… MHP ve lideri Devlet Bahçeli İmralı ile yeniden mektuplaşma girişimine ters çıkışlar yapmıyor, büyük ihtimalle AK Parti adayına oy veren MHP seçmeninin bu gelişmeden olumsuz etkilenmemesi için sessiz kalıyor. HDP tabanından oy devşirme niyetli girişim, hedef seçmen kitlesini AK Parti’ye getirmezken, MHP’den gelen oyların kaçabilmesi pekala mümkün” diye yazdı.

SEÇİM KİMSENİN ÇANTASINDA KEKLİK DEĞİL

Koru yazısını şu cümlelerle sona erdirdi: “Politikacıların bugün dediğinin tam tersini yarın söyleyebilme imtiyazı var. Buna karşılık, görev tanımlarını AK Parti’yi desteklemek olarak algılayan yazarlar ve yorumcular aynı imtiyaza sahip değiller. Onların dünkü yazıları ve yorumları ile bugün savundukları arasındaki çelişkileri insanlar kolayca fark edebiliyor. Bu da AK Parti için bir seçim dezavantajı. Görünen şu: Bu seçim iki taraf için de zor bir seçim. Sözün kısası: Seçim kimsenin çantasında keklik değil.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ