‘AK Parti ciddi bir iç muhasebeye mecbur kalacak’

AKP’nin itirazıyla ve YSK’nin kararıyla yeniden yapılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimlerini bu kez yüzde dokuz puan farkıyla kazanan CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun başarısı köşe yazılarının gündeminde.
Karar yazarı Mehmet Ocaktan “31 Mart’ın en doğru hikâyesini seçmen yazdı” başlığıyla çıkarak AKP’ye “bütün uyarılara kulak tıkadığı” eleştirisini yöneltti.

AKP’nin MHP’nin “Türkçü” rüzgârıyla yürümeye devam ettiğini ifade eden Ocaktan, “YSK’nın hukuku siyasete uydurarak İstanbul’da seçimin tekrarına karar vermesi, siyasi tarihimizin en talihsiz kararı olarak tarihe geçmiş oldu. Ne yazık ki AK Parti 31 Mart garabetini millete izah edemediği ve de 31 Mart sandığından çıkan mesajı doğru okuyamadığı için, 23 Haziran seçim kampanyasını da yanlış bir strateji üzerine bina etmek zorunda kaldı” dedi.

31 Mart’ta seçmenin AKP’ye hizmet etmediği için bütün Türkiye’yi kucaklayan misyonunu kaybettiği için uyarı verdiğini belirten Ocaktan, AKP’nin bu mesajı almadığını ve toplumu ayrıştırıcı söylemlerine devam ettiğini söyledi.


23 Haziran’a saatler kala PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mesajlarıyla seçmenin kafasının karıştırıldığını ifade eden Ocaktan, “Öyle ki Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’ı televizyona çıkarmak gibi hiçbir ahlaki kriterle izahı mümkün olmayan bir aymazlığa imza atılmıştır” değerlendirmesini yaptı.

Ocaktan yazısında şunları ifade etti:

“Bugüne kadar 31 Mart’la ilgili çok farklı yorumlar yapıldı, ‘oylar çalındı’denildi, ama kimse milletin gerçek kanaatinin ne olduğunu hiç hesaba katmadı. Bugün sandıktan çıkan tarihi fark gösteriyor ki, millet bu seçim tekrarını iradesine ‘ipotek’ olarak değerlendirmiş...

Kuşkusuz 23 Haziran seçimiyle ortaya çıkan bu tablonun, Türk siyasetinde de ciddi sonuçları olacaktır, bunu önümüzdeki günlerde çok yoğun bir biçimde tartışacağız. Ve en önemlisi de 31 Mart sandığında verilen mesajı almamakta direnen AK Parti’nin, ciddi bir iç muhasebeye mecbur kalacak olmasıdır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ