Abdulkadir Selvi AKP'nin KHK'sını katliamlarla savundu..

AKP'li Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, silalı milisleri yasal güvence şemsiyesi altına alan AKP'nin KHK'sını devletin işlediği katliamları üzerinden savunması dikkat çekti.
Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, silahlı milislere yasal güvence sağlayan yeni KHK’yı, ‘Dersim’ örneği üzerinden savundu.

Selvi, ‘Bu düzenleme hukuk sistemimize ilk kez mi giriyor? 1931’deki Erciş, Zilan, Ağrıdağ, Erzincan-Pülümür ile Dersim harekâtı… Bunlar CHP’nin tek parti dönemine ait değil mi?’ diye yazdı.

KHK’nın gerekçesinin darbe davalarında sanıkların ve avukatlarının  müşteki ve mahkeme heyetine yönelik “Yargılanacaksınız” ‘tehditleri’ olduğunu öne süren Selvi yazısısnda şu ifadeleri kullandı:


Bu düzenleme hukuk sistemimize ilk kez mi giriyor? Hayır. Anayasa’nın 17. maddesinde, “Ayaklanma ve isyanın bastırılması” hükmü, AİHS’nin 2. maddesinde ise, “Ayaklanma ve isyanın yasaya uygun olarak bastırılması” düzenlemesi yer alıyor.

CHP’nin bu konuda tarihten bulduğu örnekler var. ?1931’deki Erciş, Zilan, Ağrıdağ, Erzincan-Pülümür ile Dersim harekâtıyla ilgili. Anlamadığım bir şey var. Bunlar CHP’nin tek parti dönemine ait değil mi? CHP,70-80 yıl önce kendi yaptığı düzenlemeye neden karşı çıkıyor. CHP kendi tarihiyle kendi tezini vuruyor gibi geldi bana.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ