Yargıtay beraat kararını bozdu; Eski korgeneral Metin İyidil tekrar yargılanacak

Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20’nci Ceza Dairesi’nin, eski Korgeneral Metin İyidil hakkındaki 15 Temmuz davasına ilişkin beraat kararını bozdu.
Eski Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil, 15 Temmuz sonrası ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla yargılandığı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. İstinaf başvurusu sonrası Ocak’ta beraat kararı verilip tahliye edilen İyidil, savcılık itirazıyla tutuklanmıştı. Yargıtay ilgili beraat kararını bozdu ve eski komutanın ‘darbeye teşebbüse yardım’ suçlamasıyla yeniden yargılanması gerektiğine hükmetti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İyidil’in tahliyesi akabinde “Bu yargı camiamız için gerçekten çok çok üzücü bir adım olmuştur” ifadelerini kullanmıştı. Ayrıca şunları söylemişti: “Müebbet hapse mahkum bir kişiyi kalkıp hemen beraat ettirme ya da tahliyesini verme gibi bir yola bir mahkeme nasıl gidebiliyor. Bu anlaşılabilir bir şey değil. Sağ olsun Adalet Bakanlığımız ve savcılarımız adımlarını attı. Kısa sürede yapılan operasyonda yakaladı. Tekrar ceza uygulanmaya başladı. Şu an malum içeride.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ