Ünlü baklavacı Seyitoğlu’na tüm suçlamalardan beraat

Hizmet Hareketi’ne yakın olduğu gerekçesiyle haklarında dava açılan Gaziantepli ünlü baklavacı Serdar Seyitoğlu ile Mustafa Seyitoğlu’nun beraatlerine karar verildi.


İki isim hakkında, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmak” ve “Silahlı terör örgütü üyeliği” suçlarından dava açılmıştı. Gaziantepli ünlü Seyitoğlu Baklavalarının sahipleri Serdar Seyitoğlu ve amcası Mustafa Seyitoğlu’nun yargılandığı davanın karar duruşması yapıldı.

SUÇSUZ OLDUKLARINI SÖYLEDİLER


Sözcü’nün haberine göre, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz yargılanan Serdar Seyitoğlu ve amcası Mustafa Seyitoğlu avukatlarıyla hazır bulundu. Duruşma savcısı mütalaasını tekrar ederek sanıkların cezalandırılmasını istedi. Son sözleri sorulan ünlü baklavacılar ise, suçsuz olduklarını belirterek beraatlerini istedi.

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme, sanıkların üzerlerine atılı eylemi işlediklerine dair her türlü şüpheden uzak, kesin, inandırıcı, somut ve nitelikli bir delil elde edilemediği gerekçesiyle her iki sanık hakkındaki, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ ve ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlarından ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede ünlü baklavacıların, terör örgütüne finansman sağlamak amacıyla himmet adı altında iş insanlarından para topladığı iddia edilmişti. İddianamede, sanıklar Mustafa Seyitoğlu ve Serdar Seyitoğlu’nun “cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5’er yıldan 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ