TRT'yi peşkeş çektirmeyen Ahmet Böken 3 Nisan'da duruşmaya çıkıyor

Gazeteci Ahmet Böken, yarın karar duruşmasına çıkarılacak. Yaklaşık 20 aydır tutuklu olan Böken, 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor.
20 aydır tutuklu bulunan gazeteci Ahmet Böken, 3 Nisan’da karar duruşması için son kez hakim karşısına çıkıyor. Böken’in tümüyle çürütülen tanık ifadeleri nedeniyle 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 
Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesinde eski TRT Haber ve Spor Dairesi Başkan Yardımcısı, eski TRT Haber Kanal Koordinatörü Ali Ahmet Böken, "silahlı terör örgütüne üye olmak" iddiasıyla 3 Nisan’da son kez hakim karşısına çıkıyor. Cumhuriyet Savcısı Necati Kayaközü,  tanık ifadelerini gerekçe göstererek Böken’in 10 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını, cezanın Terörle Mücadele Kanununa göre yarı oranda arttırılarak 15 yıla çıkarılmasını istedi. İddianamede özellikle tanık ifadelerinde birçok saçmalık var. Örneğin, suç tarihi, darbe girişiminden üç gün sonra 18 Temmuz 2016 olarak gösterildi. Böken kendi görev alanı olmayan konulardan bile suçlandı.
TANIK İFADELERİNE GÖRE ASIL SUÇLU İBRAHİM EREN
İddianamede savcının suçlamalarına dayanak gösterdiği bir tanık, TRT Dünya kanalının stüdyosunun yapımında usulsüzlüklerin yapıldığını iddia etti.  İşin ihale öncesi bir şirkete verildiğini ve şirket ile genel müdür yardımcısı arasında bir ilişki olduğunu açıkldı. Ancak tanığın suçladığı kişi, o dönemin genel müdür yardımcısı İbrahim Eren’di. Eren, Başkan Erdoğan’ın oğlu Bilal’in yakın arkadaşı olarak biliniyor. Kısa bir süre sonra TRT için Genel Müdürlüğe atandı. Ve hala aynı pozisyonda. Böken ayrıca savunmasında kanalın kurulması sırasında görevinden alındığını belirtti.

GÖREVİ OLMAYAN KONULARDA BİLE SUÇLANDI!
Tahsin Yıldız adındaki bir başka tanık ifadesinde, eğitime yurt dışında TRT personelinin gönderilmesinin, Böken’in suçları arasında listelendiğini gösteriyor. Ancak, Böken’in savunmasında belirttiği gibi, bu politikalar eğitim dairesi ve TRT yönetim kurulunun yetki alanında bir konu. 
TRT Yönetim Kurulu, beşi doğrudan Bakanlar Kurulu tarafından atanan yedi üyeden oluşuyor. Diğer iki üye Genel Müdür tarafından seçilen milletvekilleridir. Yıldız, “Bir yurtdışına personel göndermenin ortalama maliyeti yaklaşık bir trilyon Türk Lirası” olduğunu iddia ediyor. Bu iddia bir belgeyle desteklenmese de, bir personelin bu kadar para harcaması mantıklı değil.BAŞARI CEZASIZ KALMADI
1994 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra gazeteciliğe başlayan Ahmet Böken, Samanyolu Haber TV ve TRT Haber’in kurulmasını bizzat yönetti. İki ulusal kanalın kuruluşunda yer alan Böken, Uluslararası Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi Emmy Ödülleri’ne jüri olarak seçildi. 

TRT HABER EN İYİ KANAL SEÇİLDİ
Yönettiği TRT Haber, iki yıl içinde Avrupa’nın en popüler televizyon kanalı seçildi. BBC, Rusya Today, Fransa 24, SKY News ve CNBC gibi tanınmış kanalların ön plana çıktığı 19 ülkeden 120 kanalın yarışmaya başladığı yarışmada TRT Haber ilk sırada yer aldı.

TRT BÜTÇESİ ONUN DÖNEMİNDE FAZLA VERDİ
Böken’in tutuklanmasından sonra onunla ilgili bir yazı yazan arkadaşı şu satırları kaleme aldı, “Milletin malı deniz” anlayışını da hiç sevmezdi. Programları kılı kırk yararak seçtiğini, kaliteden ödün vermediğini ve böylelikle TRT bünyesindeki bütün kanallar ekside giderken, onun bütçesinin büyük kısmını harcamadan teslim ettiğini şahitleri anlatır. Zaten onunla ilgili birçok saçma iddia ortaya atılmış ancak yolsuzluk yaptığına dair hiçbir şey ortaya konulamamıştır.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ