"TC tarihinde ilk kez bir generali öldüreceğiz"

Zekai Aksakallı'nın 15 Temmuz gecesi hiç duyulmamış diyalogları..
Özel Kuvvetçi Kurmay Albay Fatih Yarımbaş'ın Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde iki gün boyunca verdiği ifadeler Korgeneral Zekai Aksakallı'nın 15 Temmuz gecesi faaliyetleri hakkında çarpıcı bilgiler ortaya çıkardı. Aksakallı o gece "Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir generali öldüreceğiz" demiş.

ZİNCİRLEME VUR EMRİ
15 Temmuz gecesine ilişkin konuşan Yarımbaş, şu ifadeleri kullandı:


00.55’de şehit Ömer Halisdemir’le irtibat kuruyor ve bundan sonra vur emirleri başlıyor. İşte oradaki Mehmet Ali Çelik’i vur diyor, harekat şube başkanını vur diyor. Ve bu vur emirleri çok yerde devam ediyor. Zırhlı Birlikleri arıyor. Orada ne olduğunu bilmesi imkansız ama oradaki Tuğgenerali vur diyor. Genelkurmaydaki bir koruma astsubayını arıyor. astsubay diyor ki; ‘komutanım burada birçok insan var ÖKK personeli geldi. Ne yapalım’ diyor. ‘Hepsini vur’ diyor. Astsubay ‘ama yanlarında Genelkurmay Başkanı ve ikinci başkan var’ diyor. Aksakallı ‘olsun sen hepsini vur’ diyor. Yani böyle bir karışık ortama ‘herkesi vur’ diyor. Bu olayları daha çok büyütür. Tutuklatma imkanı varken ve tutukladığınız zaman o insandan her şeyi öğrenme imkanın varken, vurdurulması benim uygun bulmadığım bir davranıştır. Vur emri yaklaşık 40-50 kişiyi kapsıyor.

‘İLK KEZ GENERAL ÖLDÜRECEĞİZ’

Diyarbakır’dan Semih Terzi’nin geleceği uçağın uçuş izninin alındığını iddia eden sanık, “Eskişehir’deki Birleştirilmiş Hava Hareket Merkezi’ndeki General Zekai Aksakallı’yı arıyor. ‘Uçakların gelmesi isteniyor’ diyor. O da karşılığında, ‘Türkiye Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir general öldüreceğiz’ diyor. Karşısındaki ‘ne oldu’ diyene kadar telefonu kapatıyor. Bunların önceden planlanmış bir görüntüsü var. Silopi’yi arıyor orada görev yapan bir astsubaya Kurmay Başkanın vur diyor.”

İŞKENCE YAPTIRDIĞI TİMİ DARBECİLİKTEN TUTUKLATTI

Aksakallı’nın darbe gecesi ÖKK’ya sahip çıkmadığını öne süren Yarımbaş, Aksakallı’nın darbe girişiminden sonra darbeci diye ÖKK personeline işkence yaptığını ileri sürdü. Diyarbakır’dan gelen bir timin de yaklaşık iki hafta bu işkencelere katıldığını ancak 2 hafta sonra bu birlik personelinin de darbeci oldukları gerekçesiyle tutuklandığını söyledi.

Sanık Yarımbaş, o gece Akıncı Üssü’ne gitmelerini de, “Kendi birliğimize giremeyeceğimizi öğrendik. Aksakallı General gelse bile almayın emrini vermiş. Olağanüstü durumlarda rütbeli personelin yapması gereken daha emniyetli başka bir birliğe katılmaya karar verdik. Tüm yolların kapatıldığını öğrendiğimiz için şehir içinde bir birliğe katılma imkanımız olmadığını tespit ettik. Genelkurmay Başkanının Akıncı Üssü’nde olduğunu öğrendik. Havada uçan uçak ve helikopterleri terör saldırısına karşı alınan önlemler karşısında uçtuklarını düşündük. Ve operasyonun da Genelkurmay Başkanının komutasında Akıncı Üssü’nde yürütüldüğün düşündük. Buranın emniyetli olduğunu düşünerek Akıncı Üssü’ne saat 02.00 sıralarında ulaştık. Burada muhatap bulamayınca sosyal medyadan olayları takip ettim. Bir darbe girişiminin olduğunu anladım ama kim hangi tarafta bunu anlamam mümkün değildim. Burada geçirdiğim birkaç saat içinde ne bir emir verdim. Sabah olduktan sonra gözaltına alındık” diye anlattı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ