TBMM Başkanı OHAL Komisyonu’nun kararını tanımadı

OHAL Komisyonu 15 Meclis çalışanını göreve iade etti, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, kararı tanımadı ve kararı MİT’in vermesini istedi.
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AKP’nin kurduğu ve KHK ile ihraç edilenlerin geri dönüş umudu olan OHAL Komisyonu’nun kararını tanımadı. 15 Meclis çalışanı hakkında verilen göreve iade kararını kabul edilemez diye yorumlayan Şentop, suç duyurusunda bulunurken, kararı MİT’in vermesini istedi.

15 Temmuz sonrası yüzbinlerce insanı haksız ve hukuksuz bir şekilde işinden aşından eden iktidar, OHAL dönemi uygulamalarını sürdürüyor. TBMM Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Hakkı Erol başkanlığındaki bir TBMM heyeti, OHAL Komisyonu’nu ziyaret ederek kararı gözden geçirmeleri ve ‘işi sıkı tutmaları için’ baskı yaptı.

YENİDEN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU


Milliyet’te yer alan habere göre, OHAL Komisyonunun 15’e yakın TBMM personelin hakkında görevine iade kararı verince TBMM Başkanı Şentop, Gülen cemaati iltisakı iddiasıyla “memuriyetten atılan” Meclis personelinin OHAL Komisyonu kararıyla işe dönmesinin kabul edilemez olduğu gerekçesiyle yeniden suç duyurusunda bulundu.

MİT, İSTİHBARAT RAPORLARI İNCELENDİ

Habere göre TBMM bürokrasisi, geri dönüş kararları üzerine ihraç kararlarını raftan indirerek tek tek ele aldı. İade edilen 15 personel ve diğer ihraç kararlarına ilişkin MİT, Emniyet istihbarat birimleri raporları ile diğer kanıtlar gözden geçirildi.

KARARI KOMİSYON DEĞİL MİT VERİYOR

Bu arada TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu, ihraç kararı veren dört kişilik TBMM “tespit komisyonu” üyeleriyle görüşmeler yaptı. İhraç kararı verilen dosyalar gözden geçirildi. TBMM’deki personel hakkında güvenlik soruşturması yürüten ve Meclis’e fişleme listeleri gönderen MİT ile yeniden temas kuruldu. TBMM’de ihraç edilen veya edilme sürecinde olanların dosyalarında bir eksiklik oluşmaması için gerekli işlemler konusunda işbirliği istendi.

KARAR OBJEKTİF KRİTERLERE GÖRE VERİLDİ

TBMM heyetinin OHAL Komisyonu’na ziyareti Martın ilk haftasında gerçekleştirildi. Bu ziyarette Meclis heyeti A.K. isimli personel özelinde iade kararı verilen 15’e yakın isim konusunda Meclis’in hassasiyetlerini anlattı. Heyet, OHAL Komisyonu Başkanı Salih Tanrıkulu’nda ihraç kararlarının verilmesi sürecinde TBMM ile iş birliği konusunu gündeme getirdi. Tanrıkulu ise OHAL Komisyonu olarak kararlarını “objektif” kriterlere göre verdiklerini, verilen her iade kararının dosyadaki delillendirmeler ışığında hayata geçirildiğini bilgisini iletti.

TBMM yönetiminin, personel arasında hala Gülen cemaati bağlantısı olup olmadığı konusunda MİT’ten ve emniyet birimlerinden gelen raporlar doğrultusunda, görüşmeler gerçekleştirdiği belirtildi.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ