Skandal karar: ‘Beraat etse dahi, dünyevi ve uhrevi fayda talebi olduğundan görevine iade edilemez’

Türkiye’de hukukun içler acısı halini gözler önüne seren bir karar ortaya çıktı.


Ankara 22. İdare Mahkemesi’nce alınan bir karara göre, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerini kaybedenlerin memuriyete iadesiyle ilgili skandal bir hüküm verildi.

İdare mahkemesi, ‘ceza davasından berat etmenin dahi memuriyete iade edilmeki için yeterli olmadığı kararını alırken, dünyevi ve uhrevi faydalar hali ile irtabatın bulunmasının da kamu görevinden çıkarılmak için yeterli olduğunu’ belirten bir karar aldı.

28 Mayıs 2019 tarihinde alınan karar hukuk tarihine skandal olarak geçecek nitelikte.Kararın altında Mahkeme Başkanı Osman Ertan, üyeler Cemile Şahin Güngör ve Öner Tunç’un imzası var.

2019/1111 karan numaralı belgede  şu ifadeler yer aldı: “… dünyevi ya da uhrevi faydalar umma hali ile irtibat; yani bir çıkar ilişkisi nedeniyle gönüllü veya gönülsüz kendi davranışlarını bireysel iletişim yoluyla ya da yazılı ve görsel basın, sosyal medya paylaşımları üzerinden gelen mesajları dikkate alarak belirleme hali de kamu görevinden çıkarmanın hukuki gerekçeleri arasında sayılmıştır. Bu nedenle ilgililer hakkında ceza yargılamasında üyelik suçlamasıyla açılan davada berat kararı verilmiş olsa dahi, idari yargı yeri irtibat ve iltisak unsurları yönünden de işlemi incelemek zorunda olduğundan davacının iddiasına itibar edilmemiştir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ