OHAL Komisyonundan KHK’lı hekime “lütfeder gibi” işe iade kararı

KHK ile mesleğinde ihraç edilen asistan Hekim Mihriban Yıldırım, OHAL Komisyonunun incelemesinin ardından işe iadesine karar verildi.


Komisyon kararında Yıldırım’ın, eski görev yaptığı yere dönemeyeceğini ve Ankara, İstanbul, İzmir’de çalışamayacağını belirtti.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) asistan hekimlik yaparken Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilen ve daha sonra ByLock kullandığı iddiasıyla yargılandığı davadan beraat eden Mihriban Yıldırım hakkında işe iade kararı verdi.
Sendika.org’da yer alan habere göre, Öğretim Elemanları İhraç ve İadelerini Değerlendirme Komisyonu tarafından gönderilen kararda, Yıldırım’ın hekimlik yapamayacağı illerden kurumlara kadar bir dizi sınırlama getirildiği görüldü.

“ÜÇ BÜYÜK ŞEHİRDE ÇALIŞAMAZSIN”

Komisyon tarafından verilen kararda Yıldırım’ın, ihraç edildiği KTÜ’nün yanı sıra Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunan yükseköğretim kurumlarında da çalışamayacağı ifade edildi.

Ayrıca komisyonun verdiği kararda bir takım sınırlamalarında getirildiği görüldü. Yıldırım’ın çalışabileceği kurumlar için “2006 yılından sonra kurulmuş olan yükseköğretim kurumlarına öncelik verileceği” ifadesi yer alıyor.

Komisyonun kendisi hakkında verdiği kararı değerlendiren Mihriban Yıldırım, OHAL Komisyonu’nun hukuksuzluğa devam ettiğini belirterek, “Komisyon başından beri hukuksuz işliyor, hukuki yollara başvurmamızı engelliyordu” dedi.

“KOMİSYON 2 YIL DOSYAMI BEKLETTİ”

İşe iade kararının bir lütuf olmadığını belirten Mihriban Yıldırım, “1 Eylül 2016’da 627 sayılı KHK ile ihraç edildim. İhraç edildiğimde KTÜ’de psikiyatri asistanıydım. İhraç edildiğimde hakkımda herhangi bir suçlama yoktu, sonrasında ‘ByLock suçlaması’ ile dava açıldı. 1 yıl içinde dava beraatla sonuçlandı. Yani 2 yıldır dosyam OHAL Komisyonu’nda inceleme aşamasındaydı.” dedi.

“SINAVLA KAZANILAN HAKKIM GASP EDİLİYOR”

“Komisyon hukuki olarak işe iade davası açmamızın önünde engel” diyen Yıldırım, “Ben 2 yıldır hakkımdaki asılsız suçlamadan beraat etmiş olmama rağmen komisyon dosyamı bekletti. Şimdi de hakkımda iade kararı vermiş. Bugün YÖK’ten aradılar komisyon kararıyla işe iademin yapıldığını söylediler. Ancak ihraç edildiğim üniversiteye dönemeyeceğimi, 2006 sonrası açılan ve üç büyük şehir dışındaki illeri tercih edebileceğimi belirttiler. Bu süreç içinde psikiyatri eğitimim yarım kalmıştı, bu uygulamayla eğitim hakkı ihlali devam ediyor. Tıpta uzmanlık sınavına girip aldığım puanla KTÜ Tıp Fakültesi’ni tercih etmiştim, şimdi sınavla kazanılmış hakkımı yine gasp ediyorlar.” şeklinde konuştu.

“MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİM”

“Ancak iade kararı KHK’lere karşı mücadele için bir kazanımdır” diyen Yıldırım, “SES ve TTB olarak bu süreçte mücadeleden geri durmadık, OHAL Komisyonu’nun meşru olmadığını dile getirdik. İşe iade kararı bir lütuf ya da komisyonun mağduriyet gidermesi değil. Biz haklıyız, kazanacağız dedik, hakkımız olanı alıyoruz. Bize verdikleriyle yetinmeyip elimizden aldıklarını geri alacağız. İhraç edilen tüm arkadaşlarımız haklarını alana kadar mücadeleye devam.” ifadesini kullandı.
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ