KHK’lılar Büyük Buluşması: Hukuksuzluğa ‘dur’ diyecekler

KHK görevlerinden ihraç edilen mağdurlar 5 ve 6 Ekim'de Ankara'da büyük buluşmaya hazırlanıyor. KHK'lılar Büyük Buluşmasının önde gelen isimleri Kronos'a konuştu...


15 Temmuz ‘darbe’ girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) döneminde yayınlanan kanun hükmündeki kararnamelerle (KHK) görevlerinden ihraç edilen mağdurlar Ankara’da büyük buluşmaya hazırlanıyor.

Seslerini duyurabilmek için 5 ve 6 Ekim’de Çankaya’da Yılmaz Güney sahnesinde saat 10.00’da bir araya gelecek KHK’lılar, sosyal medya ve Youtube üzerinden yayın yapan KHK TV’den çağrıda bulundu.


KHK’lılar Büyük Buluşması, Türkiye’nin farklı illerindeki bütün KHK platformlarının katılımıyla ilk kez gerçekleştirilecek. İki gün boyunca yapılacak konuşma ve oturumlar sonunda da bir sonuç bildirgesi hazırlanacak.

Açılış konuşmasını, 672 sayılı KHK ile ihraç edilen öğretmen Münir Korkmaz’ın yapacağı programla ilgili Kronos‘a açıklamalar yapan İstanbul KHK Platformu Yürütme Kurulu Üyesi ve kurultayın düzenleyicilerinden emekli hakim Kemal Karanfil amaçlarını, “sayıları artan KHK platformlarının bir araya getirilmesi ve seslerinin daha gür çıkması” olarak açıkladı.Karanfil geniş katılımlı toplantı fikriyle ilgili şunları söyledi:


“Özellikle Prof. Dr. Haluk Savaş’ın ve Adana KHK Platformunun önerisiyle herkesi davet edelim ve sorunlarımızı Türkiye ve dünya kamuoyuna duyuralım fikri ortaya çıktı. Öneri diğer illerdeki KHK platformları tarafından da ilgi gördü. Sonuçta 3-4 aylık bir gayretin ve yoğun çabanın ürünü. Geniş katılımlı toplantılarımız için Çankaya Belediyesi salon tahsis etti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan SP lideri Temel Karamolloğlu’na, Yeşil Sol Parti’den Merkez Parti’ye kadar siyaset dünyasından destek sözü verildi.”

KHK’LAR İPTAL EDİLİNCEYE KADAR…

Ankara’daki buluşmayla mağdur edilen KHK’lıların ilk kez toplu olarak hükümete ve kamuoyuna sorunlarını doğrudan kendilerinin anlatacağını belirten Kemal Karanfil sözlerine şöyle devam etti:

“Üç yıldan bu yana maruz kalınan haksızlıkların giderilmesi, bir tür sivil ölüm cezasının sonlanması için güç birliği yapmış olduk. Yasal olarak, hukuk önünde haklarımızı alamadık, bu siyasi bir dava olduğu için kamuoyu desteğini yanımıza alarak sorunlarımızı anlatacağız ve çözeceğiz.”

Misyonlarının bütün KHK’lar iptal edinceye ve hakları verilinceye kadar devam edeceğini söyleyen Karanfil, kurulacak olan KHK Meclisi ile de sivil haklar ve hukuk mücadelesinin süreceğini ifade etti. “Sadece hakların iadesi değil tamamen hukuk devleti oluncaya kadar, hukuksuzluklardan mağdur olan herkes hakkını alıncaya kadar, medeni ülkeler seviyesinde demokratik kurumlar oluşuncaya kadar çalışacağız.” diyen emekli hakim Kemal Karanfil, toplantısı sonrası yapılacaklar konusunda ise şunları söyledi:

“Kendi sorunlarımız çözülse bile bir kenara çekilmeyeceğiz. Her birimiz bir insan hakları aktivisti olmayı arzuluyor. İleride Uluslararası Af Örgütü gibi kuruluşlarla işbirliği yapan, sadece Türkiye’de değil, dünyanın neresinde mazlum ve hukuksuz bir durum varsa hayat felsefesi olarak mücadele etmeyi düşünen arkadaşlarımız var.”

HERKES TEMEL HAK VE HÜRRİYETLERİNDEN EMİN YAŞAYACAK

“Kamuoyunun bilmesi gereken husus bizim mücadelemiz sadece yüz elli bin kamu görevlisi ve ailesiyle sınırlı değil, bir nevi ülkenin hukuk devleti olup olmamasıyla ilgili. İnsan haklarına saygılı temel hak ve hürriyetlerin koruma altında olduğu, kişilerin canından malından emin bir şekilde yaşam sürmeleri için verdiğimiz mücadele bu. 80 milyon insanın huzuruna da katkıda bulunacaktır bu çabalar.”


KAYNAK: KRONOS
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ