İsim benzerliğinden ihraç edilip, 6 ay hapis yatan asker beraat etti

Gülen cemaati soruşturması kapsamında askerlikten ihraç edilen, ardından ‘ByLock‘ kullanıcısı olduğu gerekçesiyle tutuklanıp altı ay hapis yatan uzman çavuş Mehmet Şentürk, isim benzerliğinden mağdur olduğu ortaya çıkınca beraat etti.Bitlis Güroymak İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görev yapan evli ve iki çocuk babası, 22 yıllık uzman çavuş, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 1 Eylül 2016’da çıkarılan kanun hükmünde kararnameyle meslekten ihraç edildi. Emeklilik hakkı elde etmesine 15 gün kala ihraç edilen Şentürk, Resmi Gazete’de yayınlanan listede ismini görünce şoke oldu. İhracının ardından memleketi Tokat’ın Erbaa ilçesine dönen Mehmet Şentürk, Bitlis valiliğine dilekçeyle başvurup konunun araştırılmasını istedi.
 

ALTI AY HAPİSTE YAZI BEKLEDİ
 
Ancak Şentürk, 18 Ocak’ta 2017’de Gülen cematinin şifreli haberleşme programı kabul edilen ‘ByLock’u kullandığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Mahkemede söz konusu telefon numarasının kendisine ait olmadığını söylemesine rağmen tutuklanıp Silivri Cezaevi’ne gönderilen Şentürk hakkında örgüte üye olmak suçundan Bitlis 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Süren dava sırasında mahkeme, telefon numarasının kime ait olduğunun belirlenmesi için GSM operatöründen bilgi istedi.
 
Altı ay sonra gelen bilgide telefon numarasının son olarak Malatya emniyetinde başkomiser olarak görev yapan Mehmet Şentürk’ün üzerine kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine mahkeme, uzman çavuşu 11 Temmuz 2017 tarihinde tahliye etti.
 
OHAL KOMİSYONUNA BAŞVURDU
 
Tutuksuz yargılanan Şentürk, 26 Şubat 2018’de davanın 6’ncı duruşmasında beraat etti. Şentürk, beraat kararından sonra göreve yeniden dönmek için OHAL Komisyonu’na başvurdu.
 
‘AİLEM PERİŞAN OLDU’
 
Mehmet Şentürk şunları söyledi: “En yakın zamanda göreve dönmek için elimden geleni yapacağım. Bu zaman içerisinde hiçbir zaman Türk adaletine güvenim bitmedi. Adaletin yerini bulacağını biliyordum ve buldu. Bu süreçte annem birkaç kez kalp rahatsızlığı geçirdi. Yine eşim, ben cezaevindeyken o da psikolojik rahatsızlıklar geçirdi. Halen ikisi de ilaç kullanmaya devam etmektedir. Cezaevinde kaldığım sürece ailem çok yıprandı.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ