Gergerlioğlu: Beyaz Torosların yerini siyah Transporter aldı. Yusuf Bilge Tunç nerede?

TBMM’de HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 11 ay önce siyah transporter araçla kaçırılan KHK’lı Yusuf Bilge Tunç’un akıbetini sordu.
TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu geçtiğimiz yıl 13 Şubat’ta kaçırılan ve aylar sonra emniyette ortaya çıkan 7 kişiye yapılan işkenceleri anlattı.“Beyaz Torosların yerini siyah Transporter’ler aldı” diyen Gergerlioğlu TBMM bahçesinde yaptığı açıklamada, kaçırılan kişilerden 11 aydır haber alınamayan, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikten sonra ailesini geçindirmek için toptancıda çalıştığı sırada kaçırılan eski Sanayi Bakanlığı çalışanı Yusuf Bilge Tunç’un nerede olduğunu sordu. Tunç’un ailesinin kaçırıldığı ilk gün emniyete başvurduğunu fakat MOBESE kayıtlarının incelenmediğini, olayın üzerinden 10 ay geçtikten sonra inceleme başlatıldığını kaydetti.


Kaçırılan kişilerin yaklaşık 30’ar kilo verdiğini aktaran Gergerlioğlu, bu kişilerin Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde ortaya çıktığını ve sadece iki kişinin işkenceye uğradıklarını anlattığını belirtti. Gergerlioğlu, İçişleri Bakanlığı’nın kaçırılan kişilerin polis yelekli kişilerce kaçırıldığı bilindiği halde, yaşananlar hakkında bilgilerinin olmadığı cevabı aldığını açıkladı.

GERGERLİOĞLU: İŞKENCE BİR GÜN ORTAYA ÇIKAR

HDP Milletvekilinin açıklamalarında yer alan önemli başlıklar şu şekilde:

“Güneş balçıkla sıvanmaz. Biz uzun süredir Türkiye’de insanların kaçırıldığını ve birtakım işkencelere uğradığını söylüyorduk. Bunlar örtülmeye çalışılıyordu. İşte gerçekler ortaya çıktı. İstediğiniz kadar işkenceyi örtbas etmeye çalışın. İşkence bir gün ortaya çıkar. Çünkü işkence insanlık suçudur, zaman aşımına uğramaz. 1990’ların beyaz Torosları yerine siyah Transporter’lar almış durumda.”

‘‘GÜPEGÜNDÜZ TRANSPORTER’LARLA İNSAN KAÇIRILIYOR’’

“Güpegündüz herkesin ortasında, siyah Transporter’larla insanlar kaçırılmakta. Bir yere götürüp aylarca tutulmakta ve ne yapıldığı bilinmemekte. Resmi yetkililer cevap vermiyor. Herhangi bir araştırma yapılmıyor. Mobese kayıtları, HTS kayıtları incelenmiyor. Bu kabul edebilecek bir hadise değil.”


 
‘’YUSUF BİLGE TUNÇ 11 AYDIR KAYIP’’

“Kaçırılan 7 kişiden biri 11 ay olmasına rağmen ortada yok. Yusuf Bilge Tunç 6 Ağustos’ta kaçırıldı. Tunç, 6 ağustos’tan bu yana ortada yok. Aynı çerçeve dahilinde kaçırıldığı düşünülüyor. Tunç’un Ankara Gimat’ta bir anda ortadan kaybolduğunu görüyoruz. Arabası meskûn bir yere bırakılmış. Anahtarı ve ruhsatı alınarak bir anda ortadan kaybolmuş.Ailesi çok büyük bir tedirginlik ve üzüntü yaşıyor. Belki yüzlerce defa bu konuyu basın toplantılarında, Genel Kurul’da dile getirdim. Yine cevap veren yok. Resmi yetkililer niye neden bu gerçeklerin üstünü örtmeye çalışıyor. Türkiye’de neler dönüyor? Bir hukuk devleti olduğu iddia edilen Türkiye’de insanlar kaçırılıyor ve resmi yetkililer bu olayın üzerini kapatmaya çalışıyor. Bu olacak bir şey değil.”

‘’TELEFON VE HTS KAYITLARI İÇİN 10 AY SONRA BTK’YA YAZI YAZILMIŞ’’

“Size şok edici gerçekleri açıklayacağım. Aile ilk günden emniyete başvurmasına rağmen mobese kayıtları yapılmamış. Telefon ve HTS kayıt araştırması için 10 ay sonra BTK’ye yazı yazılmış. BTK’nin araştırması bekleniyor.”

‘’OLAY YERİ İNCELEMESİ YAPILMADI, ARAÇ 6 AY SONRA İNCELENDİ’’

“Düşünün bu adam 11 aydır ortada yok. Kaybolan kişinin arabası için olay günü, olay yeri araştırması isteniliyor. Polisin böyle bir şey yaptığı yok. 6 ay sonra bu araba araştırılıyor. Artık umudunu kesen aile bu arabayı çoktan yıkatmış durumda olduğu için arabada herhangi bir iz ortaya çıkmıyor. Ben bir milletvekili olarak bu kadar gayri ciddi tutumu ve bu kadar gerçekleri örtbas etme çabasını kabul edemiyorum. Bu bir rezalettir, bir skandaldır.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ